Tema: 2.dio-Bankroll,varijanca,tilt

1: Po mojem mišljenju uspjeh u pokeru na micro limitima temelji se na:
30% BRM
40% tilt kontrola/disciplina... da znate kad se spustiti na manji limit
20% znanje (razumijevanje igre...“skill“)
10% pračenje igre i prilagođavanje protivniku (anti autopilot)+ odabir stola/mjesta

Evo jedan izmišljen primjer:
Imamo tri dobra igrača koji dobro poznaju igru, svi su winning igrači i igru kuže na približno jednakom nivou.  To lako razumijem jer i sam igram s ~ 5 frendova sa kojima sam po znanju tu negdje. Imamo razlike u igri ali kad se gledamo prek teamviewera 90% handova bi odigrali na isti način.
Ok pustimo sad to i vratimo se na izmišljen primjer

Tko će od te trojice imati najviše uspjeha u online pokeru?
1 igrač: agresivno prekače limite iz 15BI do 20BI, ne razumije da u pokeru znanje nije sve i tvrdo vjeruje da će njegova dobra igra uvijek nagrađena. U primjeru bad beata obično je kriv njegov protivnik koji po njegovom mišljenju nema pojma o pokeru. Uopće ne misli da je za gubitke kriv sam ili varijanca. UVIJEK je kriv protivnik big_smile
2 igrač: drži se 30BI do 50BI BRM. Tilt kontrola je slaba  kad izgubi 5-6 BI onda je na putu da izgubi pola bankrolla. Često se ljuti na protivnike i teško shvaća da poker na kratkom roku nije samo igra „skilla“.
3 igrač: od 30BI do 100BI BRM. Ovaj igrač zna da je u pokeru prisutna sreća i ako izgubi 5-6BI u jednom sessionu on ne tilta. Kad taj igrač zna da ne igra svoju A igru on rađe ne igra. Na manji limit prelazi kad mu BR nije dovoljno velik za igre na tom limitu.

Sad se upitajte koji ste vi igrač? Ja bih sebe uvrstio pod igrača pod brojem 2 , najveći cilj u pokeru mi je postati igrač broj 3.
Naravno da je tu svatko od nas malo drugačiji.... recimo netko ima slab BRM ali ne tilta odnosno discipliniran je. Netko može imati 100BI ali još uvjek ne shvaća varijancu. Ne zaboravite sva tri igrača mogu igrati jednako dobro... prvi igrač može biti bolji od ostalih, ali u roku godine dana koji će najviše napredovati? Vjerujem da je moguće da prvi igrač izgubi cijeli BR u par tjedana/mjeseca, drugi igrač teško da će izgubiti cijeli BR ali bi zbog velikih downswingova prouzročenih tiltanjem mogao sporo napredovati.
A što je s igračem 3? Vrlo je vjerovatno da na kraju godine njegov graf izgleda ovako:

http://i394.photobucket.com/albums/pp25/juridicum/5-10graph.jpg

Vlasnik ovog grafa je napisao ovo:
"Neka sumnjičavi sumnjaju, ali kao uvijek održavam 80 ili 90%ovakvog  rezultata zbog emocijske stabilnosti, 10 ili 20% zbog tehničke strane igre. Također ako bih imao savršenu emocijsku kontrolu moj winrate bi bio definitivno oko 11-12 bb/100 što mi je cilj za drugu godinu makar znam da su mi šanse jednake nuli"

Taj igrač iz 2plus2 foruma je pobijedio NL600 ko od šale a graf je iz NL1000. U večini svojih postova naglašava koliko je bitna samodisciplina.

00

Re: 2.dio-Bankroll,varijanca,tilt

apsolutno...samodisciplina je najjače oružje za uspjeh u pokeru

When you got nothing, you got nothing to lose
00

Re: 2.dio-Bankroll,varijanca,tilt

Mogu potvrditi da je ovo istina... U mojim počecima ja sam neko vrijeme bio igrač 2.
Često mi se znalo desiti da bi sve što sam zaradio izgubio zbog tilta. Sva sreća da nisam sve izgubio prije nego sam se naučio kontrolirati...

Trenutno, skoro uopče ne tiltam, ali i ja sam čovjek pa isto nekad znam popizditi... Ali to se dešava vrlo rijetko i kratkotrajno.

00

Re: 2.dio-Bankroll,varijanca,tilt

Mislio sam prvo otvorit novu temu ali ovdje cu stavit da ljudi vide i ovu temu

sa verneervog bloga još jedan odličan post


Short Term/Long Term Results (With Graph)

It's amazing how quick I forget that poker is a long term game. On Saturday, I dropped $1,000 in about an hour and was super steamed. I mean ... I couldn't win a pot. Get it in good, lose. Get it in bad, lose. Get it in thinking I'm good and find out I'm bad. And lose.

I quit at the right time:


http://a.imageshack.us/img826/9200/shortterm.jpg

Nothing good would have happened if I kept playing. This I know from experience. My mindset was one of a hurricane.

Then I stepped back and loaded up my "All Hands" graph which is covers about 430K hands of 100NL, 200NL, (and maybe a few of 400NL) dating back to May of 09, including rakeback. I highlighted the said Saturday:


http://a.imageshack.us/img843/9651/longterm.jpg

It was the perspective I needed. So - whatever you do, don't tilt and just think: long term, long term, long term (saying it mostly for my own benefit).

I think it's pretty clear where I did tilt in that graph though. So dumb, but as I discussed early last month, it will serve to better me as a playing in the long run.

00