Tema: Određivanje hand rangova

Zašto?

Čitanje ruku je vrlo važno jer nam ono omogućuje donošenje boljih i profitabilnijih odluka. To je kombinacija našeg razmišljanja da odredimo kakav tip ruke drži naš protivnik i što će uraditi s njom. Čim bolje određujemo range njegovih ruku, postajemo bolji igrač  i na kraju  zarađujemo  više love.

Kako funkcionira

Na svakom streetu---preflop,flop,turn i river--- dodjeljujemo  igraču  range hendova koje će igrati. Mi koristimo podatke tipa VPIP i pozicije , da dobijemo neku početnu točku od koje određujemo njihov range kojeg progresivnog sužavamo na svakom streetu. To znači da je njihov range hendova najveći prije flopa(preflop), i kako se stvari počnu odvijati izbacujemo sve više i više handova dok konačno dođemo na svega par ruku koje bi protivnik mogao držati.

PRIMJER:
Ako netko nemože imati hand u svojem rangu na prijašnjem streetu, odjednom ga sigurno nema na ovom streetu.
Tight ABC poker player rejza UTG , na turnu board izgleda ovako 2456. Mi znamo da vrlo vjerovatno on u ruci nema nešto tipa 3 ili 78, jer mu to nije u rangu preflop pa se nemoramo bojati da ima straight. Ovo je poprilično jednostavan primjer ali može vam pomoći kad ćete se naći pred betom koji nema baš previše smisla.

Korisni podaci

VPIP i PFR su odlični statsi da dodijelimo nekome preflop range . C-bet% i fold na C-bet% su također jako korisni u vašem HUD. Logično, znamo ako netko C-bet često da je njegov range slabiji, a netko ko folda često na C-bet  kad nas callaju da im je range poprilično jak.

Profili

Naviknite se na svrstavanje igrača u određene profile, dok nemate neki bolji ili dublji read . Hoću reči da različite vrste igrača vole igrati svoje ruke na sličan način. Možemo iskoristiti VPIP i PFR da relativno brzo vidimo ko je kakav tip igrača. Dobro, nemožemo odmah nekome dodijeliti čvrst range handova na malom uzorku ruku, al možemo pretpostavit da neko ko ima statse 30/0 je pasivna ribica, a netko ko igra 20/20 je agresivan iako je uzorak ruku nešto veči od 20.

Notes

Uvijek,uvijek i uvijek zapišite note o vašem protivniku. Preporučam izbjegavanje notova tipa „LIMP REREJZ ASEVE“ već nešto poput „Check rejza s zrakom na dry flopu“. Uglavnom nešto što nije u skladu s njegovim profilom je dobro znati. Nisu statsi sve al dobro je znati.


Leveli

Ovo se večinom ne odnosi na micro stakes, ali dobro je misliti o tome ako želimo poboljšati naš reading skills. Važno je zaključiti na kojem levelu igrač razmišlja.

Level 1=Što držim u ruci?
Level 2=Što drži moj protivnik?
Level 3=Što moj protivnik misli da ja držim?

Itd...Uobičajeno je da na mikro limitima naš protivnik ne razmišlja kako da igra protiv našeg ranga.
Ali važno je biti svjestan ovog jer bi mogli učiniti neke skupe greške. Najčešći izrazi su :“NIKAD NE BLEFIRAJ FISHA!!“ Zašto? Oni ne foldaju. Zašto? Oni razmišljaju na levelu 1. Oni nas ne stavljaju na range handova, i ne računaju kako odigrati svoju ruku protiv našeg ranga. Mi trebamo samo ramišljati jedan level više i možemo ih pobijediti.


Pouzdane linije

Uvijek tražite betting patterne i sličnosti, i kako igraju handove različitih snaga. Ovo će nam pomoći u sužavanju rangova dalje na streetovima. Trebat ćemo se potrudit , jer ovakve stvari zahtijevaju vremana i promatranja, ali generalno ljudi rado callaju rejz s lošijim rukama nego nego da rejzaju. Nemojte biti onaj tip (ko ja  ) koji calla na riveru prečesto jer si mislim da me sigurno  blefaju ovaj put...

Korištenje agresivnosti za value i hand reading

Postflop poker. GUD STAF big_smile Mjesto gdje se stvara lova i di pravi igrači traže THIN VALUE kad nemaju NUTS. Zbog čega su oni drugačiji od nekog ko folda par samo zato jer nije THE NUTS big_smile? AGRESIVNOST!  Post flop poker je varijacija agresivnosti za value, blufove i dead money. Većina protivnika s kojima se suočimo ima poprilično čvrst range za njihove akcije---calling,checking and raising---- To znači da možemo optimalno igrati s marginalnim rukama.

Većina igrača želi showdown s srednjim rukama, jake ruke dizati za value ili foldati ili blefirati s zrakom i lošim rukama. Recimo da imamo AK na A67 boardu i van smo pozicije protiv fishy igrača. Turn dolazi 4, u 3PM!!!! Ček foldamo jer je pogodio svoj draw??? NARAVNO DA NE!!! Betamo za value 100%. Igrači tipično žele showdown s srednjim rukama. Ne žele pretvoriti „One pair no draw“ u blef. Dat će vam do znanja kad vas ima. Al imajte u mislima rangove, ako on ne može imati ruku koju možemo betati za value na flopu, onda je nema ni na turnu.


Tips za bolje čitanje hendova

-Vjerujte svojim readovima i držite se ih! Nikad nećete postati bolji u čitanju hendova, ako ne probate i pogriješite tu i tamo. Nikad nećemo naučiti vjerovati svojim readovima ako nećemo ići do kraja da saznamo dal smo u pravu ili ne.

-Koristite PokerStove. Dal zapravo znate kako 10% ruku izgleda, il različite načine kako se tih 10% može ostvariti?

-Koristite vlastite trackin softwere za pregledavanje što samo i kako napravili.


C/P 2plus2 forumi
Prijevod i obrada:Mrrrcina

00

2

Re: Određivanje hand rangova

Dobar prevod Mrrrcina, thx.

00