Tema: Kako pobijediti microstejkove

1.Što je to valuebet?I što nije?
2.Što je blef? I što nije?
3.Što je „showdown value“? I kako ja znam da imam neki?
4.Slaganje slagalice.
5.Generalna pravila kod microstaka.

Htio sam napraviti vrlo jednostavni i početnički vodič za pobjeđivanje microstaksa. Tražio sam slične vodiče al ih nikad nisam našao i trebalo mi je dosta vremena da to sve skužim. Nadam se da će neki od  vas profitirati iz ovog vodiča. Možda griješim u puno stvari al čini mi se da je ovo dobar korak za pobjeđivanje uNL. Ovi savjeti su poprilično kategorični!  Jednostavno pokušajte optimizirati svoje check/bet/fold odluke .


1.Što je to valuebet?I što nije?

Siguran sam da ste često čuli o valubetu(obično s riječju „thin“ ispred). Trebali bi puno valuebetati i jako „tanko-lagano“. Ali što je to valuebet?
DEFINICIJA:Valuebet je bet koji će biti callan od lošije ruke da bude profitibilan(+EV).

Primjer 1
Rejzamo u MP s A :card_spade  Q :card_diamond , dobivamo call iz CO.
Flop dolazi Q :card_spade  T :card_club  5 :card_heart
Bet ovdje je valuebet,jer je teško da ovdje villan ima bolju ruku u svojem rangu(najverovatnije bi 3bet AA,KK i QQ preflop). Villan će callati ovdje s KQ,QJ,QT,JJ,J9 i možda s nečim tipa KT,AT,JT ako misli da mi radimo random c-bet s zrakom. Valubet nije bet koji nikad neće biti callan ili rejzan s boljim rukama. To je bet koji je profitabilan jer ce ga zvati puno lošijih ruku da bude +EV.
Naš range za betanje ovdje je barem :AA-QQ, AQ,KQ,QJ,AT,KT,55 i puno broadway karti,gutshotova čak i zrak. Vilan lako može pretpostaviti da je njegova druga ili treća ruka KQ,QJ,JJ čak i AT dobar za call(drawovi obično callaju zbog implied odova). Stoga je ovo očito profitabilna situacija i bet ovdje je očiti valuebet.

Primjer 2
Rejzamo u MP s A :card_spade  J :card_diamond , dobivamo call iz CO.
Flop dolazi Q :card_spade  7 :card_club  3 :card_heart
Ovdje bi trebali betati naš cijeli PFR range(recimo AK-AT, svi pocket parovi, svi broadwayi u boji i KQo+). Al ovo nije valuebet makar ćemo biti callani s lošijim hendom. Teško da će se ovdje stvoriti neki draw, dosta je pocket parova u villanovom rangu da na calla(i pobijedi), čak je i dosta AX ruku koje nas pobjeđuju(AK,AQ,A7,A3).
Turn dolazi J :card_club
Dal da betamo? Najvjerovatnije ne na microstaku. Od ove točke nema nikakvog valua u betanju.Opet:možda će biti koji vilan koji će zvati s TT-88 ili čak bottom parom, i lako je misliti „imam drugi par s top kickerom nema šanse da on ima Q, JA BETAM“ ako ovo regularno radimo onda smo našli razlog zašto ne pobjeđujemo microstakove.
To nije valuebet,jer nikad nece biti callan od ruke koja je gora od naše.Zapravo mi foldamo svaku ruku koja je lošija(vide Q i J na boardu i misle „nema šanse da je moj 77 ovdje dobar.“)
Česta izreka kod microstejka „you can just take villains to valuetown“. I ja sam mislio da to znači da samo trebamo nastaviti pucati s bilo kojim dijelom boarda. Nije tako.
To značo da skoro nikad ne blefamo(to je suprotno od valuebet).
To znači da koliko god dugo vilanov range ima lošije handove možemo jednostavno nastaviti betati bez straha da će nas nadigrati. Obično možemo betati sva tri streeta za value s AT na T high boardu, tako dugo dok vilan vjeruje da je njegova lošija ruka dobra. Obično također vilan naglasi kada beataju TPTK rejzom na turnu.
Znači sad mo checkirali turn i vilan je checkiro za nama.
River dolazi 5 :card_heart
Dali možemo valuebetat? DA.
Zato što je callao na flopu al checkiro na turnu, vilan nam daje do znanja da ima showdown value ali nije dovoljno jak da valubeta. Najvjerovatnije ima neki pocket par ili A7,nešto slično ili zrak. Ako ne betamo turn  dajemo do znanja da ni mi nemamo Q. Pošto bi ovdje trebali blefati, villan bi trebao zvati s vrlo širokim rangom. KJ,JT,TT-88, možda A7. Da, ponekad će imati set, dva para , AQ ili gutshot straight s 64. Da, foldat ce svoje club(žir) drawove i sve backdoor drawove kao A5. Ali sve u svemu, mislim da možemo ovdje betati za value, jer bi nas vilan mogao i najvjerovatnije bude callao s lošijom rukom i učino ovo profitabilnim betom.
Dali imamo ovdje valuebet?? NE! Ako nismo potpuno sigurni u naše handreading skills  nema potrebe ovdje valuebetati. Ovo je „thin“ valuebet, ali ima dosta profita radeći „fat“ valuebetove na microstejkovima.

Primjer 3
Rejzamo CO s Q  :card_diamond T :card_diamond , BTN calla
Flop dolazi 6 :card_club  T :card_spade  9 :card_club
Kad betamo vilan nas može i mora zvati ovdje s barem AT,KT,QT,JT,T9,T8,club drawovima, open enderima i možda čak s gutshotovima s overkartama tipa KQ. Plus setovi, 2 para i možda skale. Dal je ovo valuebet? DA.  Mislim da čak nije ni „THIN“, ovdje je očito da nas beata više hendova nego u primjeru 1. Mi betamo, villan calla.
Turn dolazi 8 :card_heart  , i board izgleda ovako:
6   :card_club T :card_spade  9 :card_club  8 :card_heart
Ako betamo ovdje dal još uvijek postoje lošije ruke u villanovom rangu koje nas ovdje callaju? Ovo je već dosta „thin“. Najvjerovatnije će nas zvati s svojim top pair rukama(AT do T7 recimo). Recimo da je njegov range jednako raspoređen između TP(top pair) ruku i drawova (FD-flush draw i SD-straight draw).OESD(open ended straight draw) ulaze ovdje, najvjerovatnije neće nastaviti s gutshotovima s overkartama (KQ). Šanse su veće da ima flush draw nego straight draw, jer je više club kombinacija nego QJ kombinacija i vilan će vjerovatnije zvati bet s pukim 7x gutshotom.
Samo je jedan TP koji ovdje beatamo i samo beatamo jedan flush draw. Svejedno bet ce ovdje još uvijek biti valuebet ali bit će „thin“. Betamo da dobijemo value iz flush drawa i da preventiramo  flush drawovima free card(bet for protection). Bit ćemo prisiljeni foldati ako vilan rejza.
River dolazi Q :card_heart  i board sad izgleda ovako
6   :card_club T :card_spade  9 :card_club  8 :card_heart  Q:card_heart
Dobili smo dva para. Koje će nas ruke  zvati a da ih možemo dobiti? Flus drawovi će foldati na bilo koji bet. AT i KT će vjerovatno foldati jer je prevjerovatno da imamo J ili 7 prema našem betting paternu. Također je vrlo vjerovatno da vilan ima J ili 7 na temelju njegovog playa. Najvjerovatnije bi on rejzo 2 para tipa T9 na flopu i T8 ili 98 na turnu, jer microstakes igrači preloše odigravaju svoja 2 para(jaki je protiv 2 para ali se često outdrawna stoga trpaju novce na brzinu). Ukratko ovdje nema valua u betu. Ovdje mickrostake igrači rade grešku:betaju ovdje jer dva para je „jaka ruka“. Možda je ali ne na ovom boardu i ne nakon načina kako se sve odigralo. Nakon što betaju donk calla s 75o ili sličnim i veli“ kako je moguće da me idiot ne stavlja na KJ ili slično“ Zato jer neznaju čitati ruke.
Zapamtite: nije da vas neće ili nemože zvati s lošijom rukom. Mogao bi zvati s AQ al dali je AQ često u njegovom rangu? Nije i mi nebi smjeli pretpostaviti da je! Možda će još zvati s T9/T8/98/T6o čak je savršeno moguće da če nas zvati s T6. Ali ne često da bi ovdje bet bio profitabilan.
Recimo ovo je greška koju sam ja radio u početku. Uvijek sam mislio: pa još uvijek bi me mogao zvati s ...... To nije dovoljno da naš bet bude valuebet. Tako dugo dok ne savladamo sužavanje ruku točno nije dobra ideja valuebetati „thin“. Vrlo je macho govoriti „ Valubetati ću ovdje“ ali ako nismo sigurni da stvarno valuebetamo, mi ne valubetamo thin. Samo dajemo novce donkovima!


2.Što je to blef?

DEFINICIJA
Blef je bet koji će učiniti da bolja ruka folda, ili bet koji će foldati bolju ruku dovoljno često da bude bolje profitabilna(+EV). Nebi smijeli blefati „thin“ kada igramo microstejkove. Ili da sami sebe nagovorimo“ on je kompletan donk ako ne folda TPTK ovdje“. Puno ljudi ne može naći FOLD button čak i da im život ovisi o njemu. Također puno ljudi nezna čitati ruke dobro da shvate da mi ovdje predstavljamo jaku ruku. Oni misle ja imam par pa idem do showdowna.  Generalno dobra mjesta za blef će se instantno prepoznati.
Recimo da imamo 89o na KT7ss boardu i u poziciji smo. Vilan nas c-beta i mi zovemo. Turn donosi još jedan flush kartu. Ovo bi mogla biti dobra prilika za blef. Vilan možda ima TP, dva para ili bolji draw(QJ)  kojeg je spreman foldati ovdje. Možda je dovoljno weaktight da folda set, također možda ima zrak. Generalno blef ovdje bi foldao bolje ruke da bude profitabilan.
Prije nego betamo trebali bi se zapitati dali blefamo ili valubetamo? Puno vremena ako se mučimo kod uNL moramo prizati da zapravo neznamo.  Mi samo osječamo da bi trebali nastaviti betati, jer ne betanje je slabo i ovaj donk bi mogao imati bilo koji dio boarda da nas zove. To je razlog također zašto ne beatamo micros. Kao početnički igrač trebali bi točno znati dali blefamo( i to često nebi smjeli raditi) ili valuebetamo(ovdje je nas profit).
Dobro kad možemo blefati? Samo kad vilan ima range hendova koji su bolji od našeg. To je obavezno da bi mogli nazvati naš bet blefom!.

Prije nego blefamo trebali bi:
1.Znati da vilan zapravo ima bolji hand od nas dosta vremena.
2.Znati da board i akcija će ga uvjeriti da naš range>njegov hand.
3.Znati koje bolje ruke u njegovom rangu želimo da folda.

Ako smo početnički igrač i naš handreading suxa, ovo je jedino moguće kad villan pokazuje očitu slabost i mi imamo apsolutni zrak!. U većini drugih slučajeva kada vilan pokazuje malo slabosti ili šalje različite signale(check rejza flop jako i onda checkira na turnu)a mi imamo ruku koja je poprilično bolja od zraka ali puno gora od nutsa, bolje je checkirati da vidimo jeftini showdown. Ovo se zove showdown value. Showdown value je naš prijatelj big_smile
Ako je blef dizajniran da folda bolje ruke , nebi skoro nikad smijeli blefati u velikim potovima. Zašto? Zato jer je već puno love u potu. Ovo je jedino moguće kada nam vilan daje do znanja da neželi foldati jer osjeća da je njegova ruka jaka. To znači da se njegov range sastoji od više nut type hendova nego zraka ili marginalih ruku. Također postoji nešto što se zove pot odds. Što je veči pot veliki bet je manje strašam za villana jer ima dobre pot odove i skoro nema reversed implied odove jer je naš stack poprilično u potu. Nemamo više oružja.
Trebali bi blefati manje potove gdje možemo osjetiti vilanovu dvojbu“dali sam iza ili ispred, dali se isplati callati ovaj mali pot?“ vilani ce nagovoriti sebe da foldaju male potove češće. Zašto? Jer je naš stack oružje i pot je štit. Bet je bolje prijeteći kad je dosta novci iza njega—naše oružje izgleda opasnije kad je štit manji. Kad je štit veliki naše oružje više ne izgleda tako zastrašujuće.


3.Što je showdown value?

Primjer 1
Mi smo na BTN i rejzamo 74o i calla nas BB
Flop dolazi K :card_spade 2 :card_diamond  2 :card_heart
Vilan checkira, mi radimo standardan c-bet i dobivamo call.
Turn dolazi 4 :card_heart
Vilan checkira. Ovdje najvjerovatnije nije dobro betati.Zašto? Zato jer flopove u paru je teško pogoditi i vilan ovo najvjerovatnije zna. Nažalost to također ide i za njega. Nije pokazao previše snage jer nije check rejzo na flopu nego nas je check callao. Najvjerovatnije osjeća da ima showdown value ali ne i odličnu ruku. Alternativno možda nas lovi u zamku i planira check rejz. Jedine ruke koje mi pobjeđujemo ovdje su A-hi ili 33. Ostatak njegov ranga pocket parovi>44 i Kxi 2X ruke. Jednostavno nema smisla stavljanja novca u pot jer nas najvjerovatnije neće callati s AX rukama ili 33 i mislim da neće foldati ruke tipa 55-77.
Što se dogodilo na turnu? Naša zrak ruka je dobila showdown value protiv As high ruke, koje su veliki dio njegovog ranga. Ovdje nemožemo betati za value pošto naša ruka je samo marginalno bolja od zraka, ali nemožemo blefati jer nećemo prisiliti na fold bolje ruke.
DEFINICIJA
Imamo showdown value kada postoji šansa da će naša ruka izdržati na showdownu.
Obično se koristi kada nemamo ništa osim showdown valua, što znači da možemo biti naprijed ili u zaostatku, kada ne možemo valuebetati jer nas neće zvati ni jedna gora ruka i kada nemožemo blefati jer bolja ruka neće foldati.
Imamo showdown value  zato pokušamo vidjeti jeftini showdown. Čekiramo iza.
Recimo da turn dođe Q :card_diamond
Villan checkira. Vjerovatno betamo. Zašto? Zato jer uopće nemamo showdown value, ali možemo foldati ruke tipa JJ-33. Ako dobijemo raise/call možemo biti sigurni da nam ruka vrijedi apsolutno ništa.
Recimo da smo betali Q na turnu i river dolazi 7 ili 4 . Vilan checkira . Ovdje sad checkiramo ili betamo. Ako checkiramo to nije zato jer imamo showdown value, nego  mislimo da vilan neće nikad foldat. Jednostavno se predajemo jer imamo zrak.  Ako betamo onda to radimo jer mislimo da vilan ima slabu ruku koju je spreman foldati(blefamo).
!! NE checkiramo za showdown value i ne betamo za value!““
Htio sam vam pokazati  da showdown value na turnu nije uvijek showdown value na riveru i obrnuto.
I bet na turnu s drugim parom ne mora značiti istu stvar kao bet na riveru. Trebamo stvarno dobro razmisliti zašto betamo i zašto checkiramo.


4.Slaganje slagalice

Ovo je do sad najteži dio ali pokušat ću vam dati „drvo odluke“ koje bi vam trebalo dobro služiti na microstejkovima. Kad god se suočimo s odlukom pitajte se ovo:

1.Mogu li valuebetat?
Ako je odgovor DA, onda nastavaljamo s valuebetom.
Ako je odgovor NE, pitajte se

2.Dali imam showdown value?

Ako je odgovor DA, trebali bi checkirati(pogotovo u poziciji).
Ako je odgovor NE, pitajte se

3.Dali imam fold equity(dal mogu prisiliti na fold bolje ruke od moje)?
Ako je odgovor DA, mogli bi(„MOGLI“) razmisliti o blefu. Trebali bi biti svjesni da blefanje nije baš korisna taktika protiv calling stationa.

Znači drvo odluke izgleda ovako
VBET MOGUĆ?
DA=>BET
NE=>DAL IMAM SHOWDOWN VALUE?                 DA=>CHECK/FOLD
                                                                                NE=>DALI IMAM FOLDING EQUITY?

DA=>DALI STVARNO IMAM FOLDING EQUITY?       DA=>MOŽDA MOŽDA MOŽDA BLEF
                                                                                NE=>CHECK/FOLD


5.Generalna pravila kod microstejkova

Možda ste primijetili da nisam  spominjao rejzanje!. To je zato jer možete autofoldati svaki put kad villan rejza ako ne držimo nuts ili second nuts i još uvjek raditi 5PTBB+ na mikrolimitima.
Vaš cilj bi trebao biti valuebet/valuebet/valueshove  dobre ruke.  Ako c-betamo s zrakom i dobivamo call, možemo vjerovatno odustati osobito van pozicije. Ne pucamo drugi barrel ni treči s zrakom na ovim limitma. Nema smisla stavljati vilan na AK kad nas checkrejza all in na scary turn karti kada imamo underpair. Jednostavno  foldamo.  Jednostavno čekajte drugu ruku i bet/bet/shove.

c/p 2plus2
prijevod i obrada:Mrrrcina

Zadnji popravljao Mrrrcina (05-11-2009 22:14:16)

00