Tema: Pokeraši i poslovni svijet?

spade NAPOMENA: da ovo ne bi otišlo na krivu stranu, ovdje se NE govori o problemima s FTP-om i ne želim da o tome pričamo...

http://blogs-images.forbes.com/helaineolen/files/2012/07/bag_of_money.png

Kako više nažalost nemam vremena kao što je to bio slučaj ranije tek sam nedavno sustigao odgledati „Lederer files“ nakon čega sam ponovo počeo razmišljati o jednom pitanju koje me već nekoliko puta mučilo: kakva je perspektiva pokeraša u poslovnom svijetu?

Naime, na stranu što se sve na kraju izdogađalo s FTP-om, slušajući Lederera i njegove priče o osnivanju tvrtke ne mogu zaključiti ništa drugo nego da je sve to bilo osuđeno na propast od samog početka. Nije se znalo tko pije, a tko plaća - od usmenih dogovora do neodređenih „pravila“ igre unutar tvrtke, a o funkcioniranju odbora da ne pričamo. Na sve to pojavio se Bitar kojeg su imenovali CEO iako su sve informacije koje su o njemu znali bile: „nisam ga osobno znao, on je bio prijatelj Chrisa (ne znam zapravo je li u pitanju bio Chris ili neki drugi član, no poanta je da su pričali u stilu – on je susjedov frend)“. Čak i kad su shvatili da imaju nenaplaćenih uplata nije se digla nikakva panika jer eto, nisu mislili da je preopasno. Međutim, sve to na stranu, uopće je fascinantno kako u tako velikoj tvrtki nitko nije znao ništa o nastalom manjku od >200M $ tj. da se apsolutno nitko s vremena na vrijeme nije sjetio zatražiti financijsko izvješće...

Međutim, na stranu FTP - osobno, nažalost, poznajem sad već poveći broj pokeraša, od profesionalnih do rekreativnih, koji su se u nekom periodu svog života odlučili na ulazak na poslovnu scenu i isto tako nažalost, zaista previše njih jednostavno nije uspjelo. Bilo je tu svega, od zaista glupih ideja do još smješnijih realizacija i tu sam se prvi puta pitao, što se dešava?
U teoriji pokeraš bi trebao imati sve predispozicije za uspješnu poslovnu karijeru – zna odmjeriti rizik, izračunati omjer uloženog i dobivenog, strpljivo i razborito donosi odluke itd. Istina, u praksi većina pokeraša možda previše vjeruje ljudima odnosno novac im „premalo“ znači pošto je to za većinu tek oruđe za obavljanje posla, no je li to zaista dovoljno da ih onesposobi za pokretanje uspješnog poslovanja? Znam da ima pokeraša koji eto, ne znaju ništa drugo nego igrati poker kao što ima i statističara koji ne znaju ništa osim baratati brojkama, no kao što i napomenuh, toga ima svugdje...

club  heart  diamond  spade Naravno pričamo o „prosjeku“ i možda sam presubjektivan i jednostavno znam više negativnih od pozitivnih primjera, no zanima me što vi mislite? Kakva su vaša iskustva i jeste li se možda i vi planirali okušati u poslovnom svijetu?

Goran Markuš (blog) - http://goranmarkus.com/hr
Goran Markuš (Facebook) - https://www.facebook.com/GoranMarkus
70

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

Zanimljiva tema za razmišljanje..

Evo par mojih teorija.. smile

Razlog 1: Upravljanje rizikom u pokeru, apsolutno je neprimenljivo u "stvarnom svetu" i predstavlja 0,1% onoga što upravljanje promenama i rizikom predstavlja u teoriji managementa.

       Istina, poker igračima je zapravo posao da procenjuju rizik nekoliko stotina puta u minuti (od oddsa, rangeova, kako se ruka odnosi prema rangeu, oddsi za call, implied oddsi.. itd). To jeste u neku ruku "risk management" iliti upravljanje rizicima. Ali u slučaju pokera, te kalkulacije su UŽASNO linearne i uključuju samo nekoliko promenljivih koje se stalno ponavljaju. Ma koliko mi mislili da je to big deal. zapravo je najosnovnija matematika.
      Dakle, ma koliko neko bio dobar poker igrač, upravljanje rizikom koje se dešava u pokeru apsolutno je neprimenljivo u "realnom" svetu".

Razlog 2: Online poker igrači su uglavnom asocijalni.
   
        Ovo je već tema od koje može da se napravi solidna sociološka rasprava.. smile ONLINE poker igrači dnevno provode 6-10 sati SAMI za kompjuterom, odsečeni od "stvarnog" sveta. Radno vreme im je uglavnom od 5-6 popodne pa do 3-4 ujutro. Prespavaju prepodne, ručak, i jedina socijalna aktivnost je otprilike kafa sa prijateljima pre grinda. Naravno ovo je extreman primer koji sam dao. Ali hardcore grinderi (dakle i najuspešniji među nama) ovako provode 6 dana u nedelji i onda pokušaju da žive malo subotom uveče. Još jedna bitna stvar kod online grindera je to da NEMAJU KOLEGE. Dakle, nenaviknutost na kolektiv i rad u timu. OGROMAN problem kad treba da se dela u timu u stvarnom svetu, a biznisa bez toga apsolutno nema.

Razlog 3: Live igrači su uglavnom "degenerate gamblers".

        To i sami priznaju SVI live pro igrači (od Nagreanua, Laaka, Esfandiaria, Helmutha, pa nadalje). Dakle ljudi koji su u životu spremni sve da stavljaju na kocku, pa i poslovne poduhvate. Full Tilt je osnovan kao POKER SOBA KOJU VODE POKER IGRAČI. Skoro komplet uprava cele firme je bila sastavljena od live pro igrača. Epilog svi znaju.

Prednosti poker igrača:

       Dakle, sam poker kao igra, ne može nikako pomoći da bi smo bili uspešni u vodjenju poslovnog poduhvata. ALI, postoje mnoge druge stvari kojima je poker okružen, a koje mnogo mogu pomoći. Pre svega mislim na sledeće:
       Svaki uspešan poker igrač to nije postao preko noći. Svaki uspešan igrač je svestan koliko TRUDA, RADA, VREMENA i ODRICANJA je uloženo da bi se postigli rezultati i da bi "bio dobar u tome što radi". Isti taj princip je moguće primeniti u biznisu.

       Management je mnogo obimnija i kompleksnija oblast od pokera. Ali da bi bili uspešni u tome, moramo uložiti mnogo više rada i truda u to nego u poker. Naravno, laici se uvek nadju pametni i kažu da se dobar menadzer radja, a ne postaje, što je jako daleko od istine. Isto kao što u pokeru postoji JAKO MALI broj ljudi koji su jako dobri u tome što rade, bez mnogo uloženog truda u edukaciju, trening i ostalo, tako postoje i menadzeri koji su rodjeni za to, isto važi i za sportiste, pisce...

...ali njih je 1%, mi ostali moramo da se useremo od rada i truda da bi postigli rezultate.

80

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

poker igračima je zapravo posao da procenjuju rizik nekoliko stotina puta u minuti (od oddsa, rangeova, kako se ruka odnosi prema rangeu, oddsi za call, implied oddsi.. itd). To jeste u neku ruku "risk management" iliti upravljanje rizicima. Ali u slučaju pokera, te kalkulacije su UŽASNO linearne i uključuju samo nekoliko promenljivih koje se stalno ponavljaju. Ma koliko mi mislili da je to big deal. zapravo je najosnovnija matematika.

Ovaj dio ili nisam shvatio kako si se htio izraziti ili si napisao ogromnu ludost. Zelim reci da odredjivanje rangeva nije najosnovnija matematika,nego bolesno kompleksna stvar koja dijeli pokerase na busto stakes grindere i nosebleed stakes štemere.

00

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

RufMichAn666 napisao:

Zelim reci da odredjivanje rangeva nije najosnovnija matematika,nego bolesno kompleksna stvar

Želiš reći da je određivanje range-eva viša matematika? Ili želiš reći da nije matematika? Nisam skužio taj dio...

40

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

RufMichAn666 napisao:

poker igračima je zapravo posao da procenjuju rizik nekoliko stotina puta u minuti (od oddsa, rangeova, kako se ruka odnosi prema rangeu, oddsi za call, implied oddsi.. itd). To jeste u neku ruku "risk management" iliti upravljanje rizicima. Ali u slučaju pokera, te kalkulacije su UŽASNO linearne i uključuju samo nekoliko promenljivih koje se stalno ponavljaju. Ma koliko mi mislili da je to big deal. zapravo je najosnovnija matematika.

Ovaj dio ili nisam shvatio kako si se htio izraziti ili si napisao ogromnu ludost. Zelim reci da odredjivanje rangeva nije najosnovnija matematika,nego bolesno kompleksna stvar koja dijeli pokerase na busto stakes grindere i nosebleed stakes štemere.

Sama računica je najosnovnija matematika. Sama procena rangeova je naravno dosta kompleksija stvar, koja upravo pravi razliku izmedju igrača. Ali sam taj proces je krajnje jednostavan i rešava se u vakuumu, i nema mnogo promenljivih, za razliku od procesa koji se dešavaju u stvarnom svetu u kojima postoje i eksterni uticaji, a ne samo plus i minus.

Naravno, da je to tako jednostavno, svi bi mi to radili savršeno. Ni slučajno da sam hteo da kažem da je poker lak posao!  Osnovna poenta tih procena rizika u pokeru (ma koliko kompleksne ili ne kompleksne bile, da ne ulazimo u raspravu o poker teoriji u ovoj temi) jeste da se one na ISTI ili sličan način konstantno ponavljaju. U stvanom svetu, pogotovo u nekoj neegzaktnoj nauci kao što je management retko kada ćemo naići na DVA ista ili slična problema, već se svaka odluka razlikuje jedna od druge baš zbog previše promenljivih i ogromnog uticaja eksternih faktora koji u pokeru ne postoje.

20

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

roba59 napisao:
RufMichAn666 napisao:

Zelim reci da odredjivanje rangeva nije najosnovnija matematika,nego bolesno kompleksna stvar

Želiš reći da je određivanje range-eva viša matematika? Ili želiš reći da nije matematika? Nisam skužio taj dio...

Jednim dijelom se sastoji od matematike,ali se ne moze rec da je to samo "najosnovnija matematika" zato sto ima milijun drugih sitnica i detalja ne vezanih za mat.

@Rademar - shvacam sad na sta si mislio.

Zadnji popravljao RufMichAn666 (29-11-2012 02:27:28)

00

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

Rademar, ne mogu reći da se u slažem sa tobom.

Govoriš o vanjskim utjecajima. Sjediš za stolom sa 9 drugih igrača, 9 različitih igrača. Nikome od njih ne čitaš misli. Kako to nisu vanjski utjecaji?

Svi se razlikujemo.čak niti mi ne igramo isti hand uvijek na isti način, kako možemo očekivati da će i protivnik igrati svaki hand jednakom logikom? Ako imamo 2 igrača koji igraju 50/30/20 da li to znači da imaju isti range? Ne! Možda prvi otvara 20% najboljih handova, a ovaj drugi misli da svaki dobar hand treba sakriti pa limpa AA. To sam vidio bezbroj puta.

Slažem se da se iskustvom range može prilično dobro procijeniti, ali čim pričamo o procjeni to više nije egzaktno. Zna se što je egzaktno. 2+2 je uvijek 4, dok 50/30/20 ne znači da će otvarati AA, ali možda će 4betati sa 22.

00

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

Rademar jako dobar post. Možda bih dodao i "životno NEiskustvo" mladih ljudi, te odnos prema novcu kao lako zaradivom ("par klikova i evo me na dnevnici"). Direktor sam i većinski vlasnik turističke agencije, licencirani turistički vodič i vlasnik kafića (mag.oec.) i drugačije se odnosim prema novcu i pokeru nego većina mojih vršnjaka  pokeraša (studenata, nezaposelnih VSSovaca i SSSovaca, propalih studenata...) koji  puno više zarađuju na pokeru od mene.

Limit poker is a science, but no-limit is an art.  In limit you are shooting at a target.  In no-limit, the target comes alive and shoots back at you.
00

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

chvarkesh napisao:

Rademar, ne mogu reći da se u slažem sa tobom.

Zbog prirode teme previše sam banalizovao poker, da nebismo ulazili u raspravu o poker teoriji.

U pokeru postoje 4 promenljive koje se medjusobno prepliću: Fold, Raise, Call i Check. To je sve. Ono na šta mi provodimo mesece i godine, je učenje i usavršavanje da bi smo što bolje mogli da interpretiramo te promenljive.

Osnovna poenta onoga što sam ja želeo da kažem je da ma koliko kompleksno možda bilo baratati sa te 4 promenljive, one nam NIGDE DRUGO ne mogu koristiti, osim za poker stolom. Ista priča je sa recimo vrhunskim astrofizičarem ili statističarem. Oni vrhunski barataju sa brojevima, integralima i kojekakvim čudima, ali to im ne garantuje da će biti uspešni u bilo čemu drugom. U ovom slučaju, dobri u managementu, biznisu, investiranju ili čemu ne.

30

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

Ipak se ne slazem s tobom,imas ovdje dobar artikl o tome u cemu ti poker sve pomaze i mislim da itekako mozes saznanja o pokeru koristiti u puno drugih stvari.
http://www.twoplustwo.com/magazine/issu … or-you.php

10

11

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

Kakav poslovni svijet?Dole kapitalizam,sretan vam dan republike. tongue

41

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

Ne treba bas previse filozofirat, bolje dajte konkretne primjere.
I nebi se slozia da su pokerasi nuzno asocijalni. To sto provedu po 10 sati za kompom dnevno (realnije mozda 2-3h ) ne znaci da su izolirani.  Iako smo u sami u sobi ipak, doduse virtualno, stalno sjedimo sa nekim za stolom. Sa puno iskustva, poker ti u zivotu pomogne da vrlo lako "čitaš" ljude. Nisam toliko narcisoidan da mislim da imam sposobnosti citanja misli ili slicno, ali uvjeren sam da sa lakocom, i sa jako jako velikom sigurnoscu, na prvu-drugu kada nekoga upoznam da ga "u potpunosti shvatim" (imam dosta prijatelja poekrasa, i sto posto sam siguran da i velika vecina ostalih imaju tu "sposobnost").

Ne samo kod readanja osoba van pokera, nego i kod shvacanja bitnih/nebitnih i skroz random situacija u zivotu.  Pokerasi si lakocom stvari posloze savrseno ŠTO ZASTO I ZBOG CEGA, je to tako, i kako bi bilo da su neke sitnice drugacije.  Dobar pokeras u igri mora bit proracunat, jer inace nece bit uspjesan, ali kad nije za stolom nemora nuzno imat tu karakteristiku. Ali lakoca i navika te pronicljivosti i proracunatosti se itekako ocituje izvan stola, i nasa sposobnost da budemo takvi ne nestaje. Pokerasi iz navike konstantno procijenjuju i sve stavljaju na vagu.  Puno situacija cu recimo unaprijed znat kako ce se odvit, i to neki zovu predosjecajem, ali to su cisti readovi, koji najcesce su puno laksi nego sto je readat hand protivniku.  Osobno me toliko puta izivcira kad unaprijed znam svu situaciju kako ce se odvit, jer jednostavno naša je psiha navikla na to da konstantno i konstantno procjenjujemo, i to se naravno moze usavrsit.
Vecina ljudi to nerazumi, i ne treba se trudit objasnjavat.

Recimo da sve ovo kazem svojoj Majci, rekla bi mi ne pricaj pizdarije, i upisi fakultet i studiraj nesto ko svi normalni. I posto znam da ce mi to rec, onda joj uopce necu ovo rec. To je recimo jedan primjer.

Zadnji popravljao chillin (29-11-2012 21:02:33)

imaj cvijetak u reveru, a u ruci bombonjeru...
50

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

chillin napisao:

Recimo da sve ovo kazem svojoj Majci, rekla bi mi ne pricaj pizdarije, i upisi fakultet i studiraj nesto ko svi normalni. I posto znam da ce mi to rec, onda joj uopce necu ovo rec. To je recimo jedan primjer.

Možda ne želiš ništa reći majci jer ipak znaš (ili slutiš) da bi bila u pravu...  wink

20

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

KresimirS napisao:
chillin napisao:

Recimo da sve ovo kazem svojoj Majci, rekla bi mi ne pricaj pizdarije, i upisi fakultet i studiraj nesto ko svi normalni. I posto znam da ce mi to rec, onda joj uopce necu ovo rec. To je recimo jedan primjer.

Možda ne želiš ništa reći majci jer ipak znaš (ili slutiš) da bi bila u pravu...  wink

krešooooo djavle jedaaan. Sad si me naša

imaj cvijetak u reveru, a u ruci bombonjeru...
20

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

chillin napisao:

Ne treba bas previse filozofirat

I onda odvali pola stranice teksta smile

Ali svejedno dobar post.

30

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

Hmmm
Zapravo iAces je postavio jako dobro pitanje ... A pošto sam rekao da neću više postati ovdje iako sam svaki dan na forumu ova tema  ipak zaslužuje  post.
Poslovni svijet, a u stvari ovdje pričamo o tome se vrti oko jedne stvari. PROFIT.  I kad je riječ o ftp i kad je riječ o plivi brodogradilištima, enronu ili appleu.  FTP je propao iz istog razloga kao i enron i kao brodogradilišta. Ljudi koji su vodili te firme su zarađivali više u takvom sistemu tj zbrci gdje se ne zna ko pije a ko plača  i da je sve bilo crno na bijelo oni nikad ne bi zaradili toliko novca. Za njih su te firme bile odlični poslovni poduhvati.  Sa druge strane imaš microsoft koji je vlasništvo jednog ili par ljudi kojima nije u interesu da firma propadne jer im donosi ogroman novac. Kad se to promjeni i oni ce za ftp enronom i drugima.
Sa druge strane rademar i  ajspingvin su prema mom skromnom mišljenju daleko od pravog stanja dok je rufmich na tragu...
Zašto?
@rademar
1- upravljanje rizicima u poslovanju se svodi samo na dvije stvari isto kao u pokeru a to su -EV i +EV sa masu ostalih utjecaja pa oni imaju svoje hudove tj software sa kojima procjenjuju rizike i to je to. Ništa više ni manje i u tom smislu na najboljim universitijima u americi profesori potiču studente da igraju poker jer im to razvija osjecaj za poslovanje. Po mom mišljenju svaki nosebleed high stakes igrač če u jako malo vremena pohvatati sve konce za upravljanje rizicima u recimo banci...
2-vrhunski manageri su uglavnom asocijalni  sociopati ili barem blizu toga sta možeš provjeriti prićom o recimo steveu jobsu ili recimo marku zucerbergu. Steve jobs se skrivao iza uredskih stolova i na parkingu samo da bi vidio kad tko dolazi na posao. Naravno oni koji nisu dolazili malo prije i išli malo poslje radnog vremena više uopče nisu dolazili... Naravno ima tu još u monopolu cijeni novca za investicije itd ali to nije tema...
3-svi direktori velikih banaka su degenerate gamblers, samo nijedan od njih to nece priznati za razliku od poker igrača koji su u tom smislu puno pošteniji do bankara. To češ lako provjeriti ako proguglaš bank degeneratives ili bank swaps. A tako se ponašaju i osiguranja i svi iz financijskog sektora sa kojim možemo usporediti poker za razliku od real sektora iako ni oni nisu daleko....
Zašto to pišem?
Pa zato jer je upravi FTP bilo u interesu da dok traje, traje  a kad dođe do kraja scenario je uvjek isti, nismo znali nismo krivi imali smo najbolje namjere itd...
Možda sutra neko provali nešto pa padnu i pokerstars ili microsoft ili amerika, ali ne bi se smjeli tomu čuditi kao ni FTP koji je u biti samo jedan u nizu padova.  Poanta je da se ništa nije desilo. Neki če mozda malo u zatvor ali u usporebi sa novcem koji imaju jako kratko.
Dakle sam poker kao igra če nam jako pomoči u vođenju poslovnog poduhvata.
Management nije mnogo obimnija i kompleksnija oblast od pokera jer koliko god ima busto poker igrača još više ih ima u poslovanju. To češ najbolje vidjeti u gospodarskom sektoru u hravatsko i u vjerujem srbiji. A bome i diljem evrope i šire.
I za kraj nema ljudi koji rasturaju nešto a da prije nisu uložili masu i masu truda u to šta znaju. Uvjek postoje genijalci ali takvih nije jedan posto nego 0.00001 posto.

05

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

Glavu, matematiku i logiku treba koristiti svuda ako želiš uspjeti. U poslu je bitna i ideja i znanje kako ju realizirati ili uz čiju pomoć ju realizirati.
Posao nije partija pokera ili nekakav turnir u kojoj pobjediš ili izgubiš i onda igraš ponovo. Stvar je puno kompleksnija i odvija se kontinuirano kroz život ili jedan njegov dio. Ako bustaš, nije dovoljno uplatiti ponovno i zaboraviti što je bilo. Posljedice su daleko teže, materijalno, moralno i psihološki i poslje se je teško vratiti u igru i ponovno na puteve uspjeha.

Da skratim, ne bih povezivao ove dvije kategorije i ne bih volio da mi uspjeh u poslu varira kao uspjeh na pokeru, da mi nekakve varijance kroje sudbinu i sudbinu moje obitelji. Posao je posao, a poker je kocka, uvijek bio i uvijek će ostati, ma koliko god mi to negirali.

02

18

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

Odlicna tema.
Problem je sto je preopsirna i zato mislim da je nemoguce na ovaj nacin doci do konkretnih zakljucaka.
Posto pricamo o poveznicama izmedu pokera i poslovnog svijeta mislim da bi se prvo trebalo navesti koji su najvazniji
skillovi/vjestine tih smjerova. Te ih na taj nacin usporedivati. Tako cemo doci do zakljucaka koji se skillovi odnose na oba
smijera i moci cemo odluciti jeli to dovoljno za uspjesnu poslovnu karijeru.

iAcesHigh napisao:

U teoriji pokeraš bi trebao imati sve predispozicije za uspješnu poslovnu karijeru – zna odmjeriti rizik,
izračunati omjer uloženog i dobivenog, strpljivo i razborito donosi odluke itd.

Mozes konkretnije objasniti ovo sto si naveo i zasto mislis da su to predispozicije za uspjesnu poslovnu karijeru?
Zna odmjeriti rizik - Sto to znaci? Kakav rizik? Jel takav rizik ima veze s poslovnim svijetom?
    Svatko zna odmjeriti rizik. Odmjerava ga na nacin da koristi svoje znanje. Moguce je da ce pokeras
mozda biti malo "opusteniji" u toj situaciji. Ali u odredivanju parametara i koristenju samih informacija koj su vazne za mjerenje poslovnih rizika nema nikakvo vece znanje ili iskustvo od nekog drugoga. Sto ga ne cini bolje predispoziciranijim.

Zna izracunati omjer ulozenog i dobivenog - Ovo takoder ne razumijem.. To zna i susjed Joža big_smile

Strpljivo i razborito donosi odluke - Ljudi svakodnevno donose razborite odluke.
    Strpljivo mi bas i ne ide uz samo igranje pokera u kojem imas odredeno vrijeme za donosenje svoje odluke.
Iz cega proizlazi da je pokeras naucio brze procesirati podatke i donositi odluke. Opet taj skill se odnosi samo na poker
jer to ne znaci da brze procesira podatke koje nije vidio 1000x ko sto je slucaj u pokeru.

Stoga se opet vracam na pocetak. Mislim da je bitno navesti i usporediti skillove koji odreduju uspjesnog poker igraca i uspjesnog poslovnog covjeka.

Zadnji popravljao xViP (30-11-2012 00:35:32)

00

19

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

kerum je dobar primjer šta poker napravi od uspješnog poslovnog čovika!!!!

When you got nothing, you got nothing to lose
30

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

@dawzwuggler

Pričaš totalne gluposti (po točakama):
1. Posao nije upravljanje rizicima, to je samo manji dio poslovanja.
2. Vrhunski manageri nisu uglavnom sociopati jer to isključuje definiciju managera. Primjer ti je Steve Jobs? A ostalih 1 000 000 uspješnih managera?
3. "svi direktori velikih banaka su degenerate gamblers"- totalna glupost
"Poanta je da se ništa nije desilo".- Wtf?
"Dakle sam poker kao igra če nam jako pomoči u vođenju poslovnog poduhvata."-Isto kao i  šah,remi, preferans...
"Management nije mnogo obimnija i kompleksnija oblast od pokera"- lol

Drž se ti nepisanja na ovom forumu jer većina ovog je čisto baljezganje bez pokrića.
Kreni s http://hr.wikipedia.org/wiki/Gramatika_ … oga_jezika

p.s.di si našao oblast u ovom kontekstu  big_smile

Limit poker is a science, but no-limit is an art.  In limit you are shooting at a target.  In no-limit, the target comes alive and shoots back at you.
50

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

iAcesHigh napisao:

Međutim, na stranu FTP - osobno, nažalost, poznajem sad već poveći broj pokeraša, od profesionalnih do rekreativnih, koji su se u nekom periodu svog života odlučili na ulazak na poslovnu scenu i isto tako nažalost, zaista previše njih jednostavno nije uspjelo. Bilo je tu svega, od zaista glupih ideja do još smješnijih realizacija i tu sam se prvi puta pitao, što se dešava?
U teoriji pokeraš bi trebao imati sve predispozicije za uspješnu poslovnu karijeru – zna odmjeriti rizik, izračunati omjer uloženog i dobivenog, strpljivo i razborito donosi odluke itd. Istina, u praksi većina pokeraša možda previše vjeruje ljudima odnosno novac im „premalo“ znači pošto je to za većinu tek oruđe za obavljanje posla, no je li to zaista dovoljno da ih onesposobi za pokretanje uspješnog poslovanja? Znam da ima pokeraša koji eto, ne znaju ništa drugo nego igrati poker kao što ima i statističara koji ne znaju ništa osim baratati brojkama, no kao što i napomenuh, toga ima svugdje...

Netko je već spomenuo kako pokretanje biznisa bez ideje i poslovnog plana nema smisla. Puno ljudi neovisno čime se bavili ukoliko na neki način dobe veću koičinu novaca odluče se za pokretanje svojeg biznisa jer ljepo je biti direktor(barem lijepo zvuči). Od 100 ljudi u hr po mojoj procjeni (koja uopče nemora biti ni približno točna) 5 njih uspije, 20 se krpa oko nule a ostali jednostavno propadnu.

To što su se ti tvoji prijatelji bavili pokerom apsolutno je nebitno. Za pokretanje uspješnog posla novac je bitan ali zaista nije i najvažnija stavka no to ovisi o puno toga.Čim više imaš novaca tu otvorenu firmu možeš dulje održavati na životu i produžuješ nadu za uspjeh  ukoliko ne posluješ sa profitom, ukoliko imaš manji kapital a ne ostvaruješ profit naravno  brže i  propadaš.

Velika večina ljudi koji uspiju u poslovnom svijetu krenuli su recimo radom na crno pa se posao jako razvio da su morali legalizirati ili su usavršavali znanje u nekoj kompaniji pa odluče iskorititi to znanje da ostvare veću zaradu radeći za sebe.

Igranje pokera relano ne daje nikakvu prednost ali ni manu prilikom pokretanja vlastitog posla. Različiti tipovi ljudi igraju poker sa različitom inteligencijom, neki su uspješni jer su imali sreče(tipa digneš veliki turnir) a iq im je možda ispod prosjeka dok su neki super inteligentni i imaju odličnu kontrolu pa su zato uspješni.

Isto tako odnos ljudi prema novcima je različit od osobe do osobe. Koliko ste puta čuli neku priču kako je netko potrošio 20-30 k eura na neku glupost i izgubio ih pa ste razmišljali jbt. šta bih napravio ja sve sa tim novcima. Znaći i to je individualno i nema veze sa ničime, netko preživi sa 2000 kn mjesečno a nekom 20 000 kn nije dosta.

U pokretanje svojeg posla se ne upuštajte ukoliko nemate jasan plan te najbitnije volite radit taj posao. Ne isplati se otvarat kafić samo zato jer ste čuli da nekom ide dobro, tko zna koliko stvari se mora poklopiti da bi vaš kafić postao uspješan i tko zna koliko je vremena, rada i novaca uložio taj sa zaradom (i pitanje dali je izašao u plus sveukupno). Zato se i dešava ono neki uspiju a neki propadnu.

Revolucionarna ideja donosi najviše novaca ukoliko se pravilo razvije, kopiranje uspješnih ljudi isto je dobra opcija ukoliko posjedujete znanje u tom sektoru koji mislite kopirati. Naravno sve se to da naučiti u procesu ali koliko će vas to koštati to je isto pitanje.

U Hrvatskoj glavni problem je anravno država te nepovoljni uvjeti za pokretanje biznisa. Lako je otvoriti firmu(sad i za 10 kn) ali kad nakon otvaranja vidite 100 gluposti koje morate plačati sastrane i kad shvatite da je sistem razvio idiot te da vam uzimaju barem 50 % profita onda počinjete cijenit još više ove koji su uspjeli. Minimalni mjesečni troškovi uz minimalac su oko 10 000 kn pa si razmislite da svaki mejsec morate namaknuti 10 000 kn profita da bi si isplatiti cc 2500 kn plaću.

club  heart  diamond  spade
31

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

A ne mogu da ne napišem...
da pričam totalne gluposti . Ali iz iskustva

00

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

dawzwuggler napisao:

A ne mogu da ne napišem...
da pričam totalne gluposti . Ali iz iskustva

kolko znas vrhunskih managera?
i kolko znas direktora velikih banaka?

00

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

kiklop napisao:

kerum je dobar primjer šta poker napravi od uspješnog poslovnog čovika!!!!

Nije Kerumu poker i rulet kriv.To su mrvice. Kriva je strategija koja se zasnivala na stalnom obrtaju tuđeg novca. Dok je obrtaja bilo, sve je bilo ok. Dolaskom krize, smanjivanjem obrtaja, ali i neodmjerenim investicijama doveo se u poziciju da se sve urušilo.
Ukratko, sistem bicikla, dok juriš, ne padaš ili kako su u jednom filmu o partizanskoj avijaciji govorili...brzina je život!

01

25

Re: Pokeraši i poslovni svijet?

perozelina napisao:

Netko je već spomenuo kako pokretanje biznisa bez ideje i poslovnog plana nema smisla. Puno ljudi neovisno čime se bavili ukoliko na neki način dobe veću koičinu novaca odluče se za pokretanje svojeg biznisa jer ljepo je biti direktor(barem lijepo zvuči). Od 100 ljudi u hr po mojoj procjeni (koja uopče nemora biti ni približno točna) 5 njih uspije, 20 se krpa oko nule a ostali jednostavno propadnu.

Problem u ovako malom postotku uspjesnosti je edukacija. To sto netko ima novaca i otvorio je firmu pa cak i da njegova usluga ima veliku potraznju ne garantira profitabilan posao. Lijepa je pomisao biti sam svoj sef i imati firmu ali daleko je to od razloga za otvaranje firme.

perozelina napisao:

Velika večina ljudi koji uspiju u poslovnom svijetu krenuli su recimo radom na crno pa se posao jako razvio da su morali legalizirati ili su usavršavali znanje u nekoj kompaniji pa odluče iskorititi to znanje da ostvare veću zaradu radeći za sebe.

Istina. Ovakav nacin je puno "sigurniji". S time si povecavamo sansu za uspjesnim poslovanjem a smanjujemo rizik.

perozelina napisao:

Revolucionarna ideja donosi najviše novaca ukoliko se pravilo razvije, kopiranje uspješnih ljudi isto je dobra opcija ukoliko posjedujete znanje u tom sektoru koji mislite kopirati. Naravno sve se to da naučiti u procesu ali koliko će vas to koštati to je isto pitanje.

Slazem se ali sanse za revolucionarnu ideju su ravne onima dobitku na lotu. Kopiranje uspjesnih ljudi je takoder dobra ideja dok god smo svijesni sto trebamo kopirati. Ono na sto ja mislim da se potrebno fokusirati je rijesavanja problema i potraznje trzista. Ako ti jasno znas da nekome treba usluga ili bilo sto drugo sto tvoj posao nudi uz neko znanje i marketing trebao bi biti profitabilan.

perozelina napisao:

U Hrvatskoj glavni problem je anravno država te nepovoljni uvjeti za pokretanje biznisa. Lako je otvoriti firmu(sad i za 10 kn) ali kad nakon otvaranja vidite 100 gluposti koje morate plačati sastrane i kad shvatite da je sistem razvio idiot te da vam uzimaju barem 50 % profita onda počinjete cijenit još više ove koji su uspjeli. Minimalni mjesečni troškovi uz minimalac su oko 10 000 kn pa si razmislite da svaki mejsec morate namaknuti 10 000 kn profita da bi si isplatiti cc 2500 kn plaću.

Koje su to 100 gluposti? Zasto si moras isplacivati placu(barem dok ti posao ne stane na noge)?
Zato u posao neces krenuti slijepo nego proracunato. Evo to je jedina stvar koja mi pada na pamet da mi je dosla iz pokera. EV.

perozelina napisao:

U pokretanje svojeg posla se ne upuštajte ukoliko nemate jasan plan te najbitnije volite radit taj posao.

Zlatno pravilo.

Nemoj ovo shvatiti kao napad ne tebe. Samo zelim potaknuti raspravu o meni zanimljivoj i vaznoj temi.

Zadnji popravljao xViP (30-11-2012 11:34:18)

00