Tema: +EV guranje u SNG

Jedno od najvaznijih stvari u SNGou. Dok se shvati taktika i strategija igre onda bi se trebalo raditi na +EV guranju, dakle s +EV guranjem zarađujete lovu.

No mene zanima pila naopako:
Ako ja skuzim po trackeru i statsima i notsima da je neki igrac +EV gurac, dakel da on u svakoj poziciji kojoj moze imat +EV guranje ce zgurat. Drugim riejcima u nekom trenutku kada je on u SB a ja u BB on ce gurat bilo koje 2 karte. I to je njemu +EV, e pa sad mene zanima ako ja znam taj podatak, s kojim kartama bi meni bio +EV njega callat?

00

Re: +EV guranje u SNG

K high,QJ,Q10

Zadnji popravljao croman19 (04-05-2010 09:38:44)

00

Re: +EV guranje u SNG

Ovisi o stackovima. Ako imas oko 10-12bb mislim da treba callat sa dosta uzim rangeom.

00

Re: +EV guranje u SNG

edo009 napisao:

Ovisi o stackovima. Ako imas oko 10-12bb mislim da treba callat sa dosta uzim rangeom.

baš suprotno ako imaš 10-12 bb onda ga moraš callat širim rangeom jer ti tih 1bb puno više znači i puno manje možeš čekat
uglavnom ako znam da gura 100% kaj mnogi regulari rade call ih s skorom bilo kojim Kx na bolje, čak ponekad i Q9s+
moraš baš dosta ih odigrat da dobiš predođbu, recimo na 45man ili 180 man moreš ih i puno širim range callat, kad je bb 400 ili 600 znaju svašta gurat pogotovo kad su utg short i znaju da ih uskoro bude prošao bb

Zadnji popravljao Rodman (04-05-2010 11:09:56)

00

5

Re: +EV guranje u SNG

Nemam sad vremena da ulazim u detalje. Jedno je cEV , a drugo $EV , kad je nesto +cEV, neznaci da je nuzno i +$EV.
To je samo ukratko, kad dodjem s faksa ako budem imo vremena probat cu u detalje objasnit.

I naravno stoji ono: "puno je lakse gurnut all in nego callat neciji all in"

BUBBLE BOY
Stars: Adzivu
FTP: Zagavu
00

Re: +EV guranje u SNG

Adzi napisao:

Nemam sad vremena da ulazim u detalje. Jedno je cEV , a drugo $EV , kad je nesto +cEV, neznaci da je nuzno i +$EV.
To je samo ukratko, kad dodjem s faksa ako budem imo vremena probat cu u detalje objasnit.

I naravno stoji ono: "puno je lakse gurnut all in nego callat neciji all in"

To sam i mislio, da je bolje gurnut nego callat sa recimo Kx, kad imamo malo vise od desetak bb dok jos nas stack nesto i vrijedi, pa imamo kakav takav fold equity pogotovo na turbo sng gdje su vecionom svi shortstack.

00

7

Re: +EV guranje u SNG

Autori "Kill Everyone" su matematičkom analizom došli do vrlo zanimljivih podataka - tzv. equilibrium strategije, tj. strategije za pushanje i callanje pusha koja ne može biti exploitana. Tako npr. za situacije daleko od love (gdje je bubble faktor nizak) i CSI=7, equilibrium strategija iz SB-a je pushati top 60% ruku, a iz BB-a callati s top 40% - svaki od ovih poteza će uvijek biti u najmanju ruku EV neutralan. Naravno, ako procijenimo da će BB callati s manjim rangeom, još je profitabilnije pushati još više ruku - ako se dobro sjećam, ako procijenimo da će nas BB callati samo s top 12%, profitabilno je pushati bilo koje dvije karte. Anologno, ako smo u BB i procijenimo da SB pusha >60% ruku, +EV za nas je callati s većim rangeom, ali nikad većim od nekih top 70% (ako SB shovea ATC).

No, što je bubble faktor veći, to moramo više sužavati naš calling range, i zato bi ponekad mogao naletjeti na situaciju da recimo na bubbleu i s malim efektivnim stackovima (recimo svi imaju CSI=3) s 4 kvalitetna regulara koji svi (barem intuitivno) razumiju bubble faktore, svatko shovea UTG ATC, a svi ostali foldaju sve osim AA. I iako se  ponekad teško prisiliti foldati npr. AK ili QQ, nerijetko će to biti ispravan play iako znaš da protivnik shovea ATC.

Uglavnom, ima tu puno strategije i matematike i najbolje ti je proučiti ICM ako te zanima kako najbolje odreagirati u ovakvim situacijama.

@mod: ovo bi se moglo prebaciti u "Turniri".

00

8

Re: +EV guranje u SNG

dabac, ako imas KE, mozes poslat molim te?
znam da sam je imo prije al sam je naravno zagubio prije nego sam je uspio procitat.

Nash equilibrium je nesto najbolesnije i jako jako korisno u ovoj igri koja se zove poker smile

BUBBLE BOY
Stars: Adzivu
FTP: Zagavu
00

Re: +EV guranje u SNG

Adzi napisao:

Nemam sad vremena da ulazim u detalje. Jedno je cEV , a drugo $EV , kad je nesto +cEV, neznaci da je nuzno i +$EV.
To je samo ukratko, kad dodjem s faksa ako budem imo vremena probat cu u detalje objasnit.

I naravno stoji ono: "puno je lakse gurnut all in nego callat neciji all in"

potpuno točno! više u moshmanovoj knjizi...

A.K.A. Drž'ih
Sretno za stolovima, veselo pod stolovima...
00

10

Re: +EV guranje u SNG

Adzi napisao:

dabac, ako imas KE, mozes poslat molim te?
znam da sam je imo prije al sam je naravno zagubio prije nego sam je uspio procitat.

Nash equilibrium je nesto najbolesnije i jako jako korisno u ovoj igri koja se zove poker smile

Nash equilibrium nije najtočniji izračun, ali jako pomaže posebno na headsup.
Opširnu analizu za HeadsUp sam i sam radio i došao do malo više tight opsega nego Nash koji je vjerojatno koristio drugi margin.
Napominjem da je to equilibrium stragegija prve razine. Sa drugom i višim razinama range se dodatno smanjuje.
Tko je zainteresiran nek mi pošalje PM.

Zadnji popravljao Sensei (04-05-2010 20:17:04)

A.K.A. Drž'ih
Sretno za stolovima, veselo pod stolovima...
00

11

Re: +EV guranje u SNG

to je najvaznija stvar u sng-ima i najteza za naucit, najbolje je uzet sngwiz i nakon svakog sessiona(ja sam za to prelijen) pregledati handove koji su odigrani

lakse je nauciti pravilno pushati, a s vremenom(iskustvo) se moze staviti protivnika na odredjeni range pa prema tome i prilagoditi svoj call range

previse je razlicitih scenarija moguce da bi se tocno moglo reci ja callam s K8+ etc, tak da sve ovisi o rasporedu stackova za stolom

za primjer evo dvije interesantne situacije BVB di smo mi BB, makar protivnik gura 100% handova, ispravno je jako tight callati

1. hand bubble 9handed svi imaju isto cipova 3375, nest vise od 8 bb, sb gura ATC u nas
mozemo zvati samo s 16.9%

http://img72.imageshack.us/img72/4609/sng1.jpg

2.hand, bubble, situacija se bitno mijenja, iza nas igrac bude u slijedecem handu allin
treba zvati samo s TT+, znaci foldati i handove tipa AKs
http://img697.imageshack.us/img697/3817/sng2.jpg

00

12

Re: +EV guranje u SNG

SnG Wiz je odličan alat međutim treba ga sa oprezom koristiti jer rangeovi koje on postavlja najčešće nisu realni. Idealno ga je koristiti recimo u paru sa SnG EGT koji je besplatan, pa njegove rangeove stavljati u SnG Wiz radi dobijanja realnijih push/call rezultata.

Zadnji popravljao Sensei (04-05-2010 21:06:32)

A.K.A. Drž'ih
Sretno za stolovima, veselo pod stolovima...
00

13

Re: +EV guranje u SNG

Od kojih limita treba baratati ovim znanjem?

00

14

Re: +EV guranje u SNG

Jeste se raspricali.

Mislim da bi ovo znanje trebalo savladat odmah i vrijedi za sve limite, no na nizim limitima ces morat malo manje gurat, mozda tamo i nema 100% guranja iz SB u BB jer ce te BB zvat s vise od 20 il cak 30% ruku, no ovisi o stackovima i o blind levelu.

Koristim SNG Wizard i nakon svakog sessiona idem pogledat ga, te sam tako sveo igru na u prosjeku 1 gresku po turniru. Prije nego sam ga špoceo koristiti imao sam u prosjeku 6 gresaka po turniru.

Problemi kod ovog guranja su veliki blindovi i kada ima shortstacka onda je potrebno tocno odrediti jacinu svoje ruke i calling rangeove, a opet i na bubbleu je tesko odrediti calling range, no grubo receno treba se drzat 12% il tak nekako, ovisi o stiuaciji na terenu.

Mislim da je SNG wizard najbolji alat za SNG i da vrijedi tih 500 kuna.

No vi ste tu malo skrenuli s teme, a i ja nisam objasnio u detalje...
Mene zanima s kojim kartama callat na bubbleu ili na 5 cak i 6 igraca kada znamo da SB gura 100% ruku na SB u BB, recimo da su oba igraca na 18BB i da su 4 i 5 po poredku. ili 3 i 4 na bubbleu.

Jel se tu range moze povecat na 20 ili cak 30%? Ili vise?

00

15

Re: +EV guranje u SNG

dadaas napisao:

No vi ste tu malo skrenuli s teme, a i ja nisam objasnio u detalje...
Mene zanima s kojim kartama callat na bubbleu ili na 5 cak i 6 igraca kada znamo da SB gura 100% ruku na SB u BB, recimo da su oba igraca na 18BB i da su 4 i 5 po poredku. ili 3 i 4 na bubbleu.

Jel se tu range moze povecat na 20 ili cak 30%? Ili vise?

18bb još ipak dovoljno da nemoraš riskirat i callat lite, ali kad bi imao jedno 12 BB onda da ali ipak 20-30% je malo previše, nema potrebe, to jedino ako vidiš da neki regular gura ti svaki put onda bi call bezproblema 30% tolko da mu pokažem da mu to nebude prolazilo jer ti to bude i ubuduće radio ako bude vidio da prolazi, obično uvjek malo bolje tight callam one koji neznam a regular bolje loose a opet ako znam da regular zna da budem tu gural ATC onda namjerno pokušam  njemu tight gurat, sve u svemu ako se radi o turbo sng bolje biti agresivan nego da te pojedu blindovi, nema gore stvari nego kad neko sve folda i ostanu mu 2-3bb i onda nema više fold equilty i onda dok gorne taj jadan stake call ga dvojica i ispadne bezotpora prema drugima
p.s. sngwiz je super ali kako ste napisali gore, ali range call protivnika i guranja koje on stavlja nisu realni, i on nemože sve situacije predvijeti,tipa on ne računa da recimo bude te sljedece 2 ruke budu blindovi porasli i došli do tebe i takve stvari, a to je bitno itd.

Zadnji popravljao Rodman (05-05-2010 10:02:26)

00

16

Re: +EV guranje u SNG

da to je sitina, i nemoze se to popravit da nemoze znat kad ce blindovi porast. Pogotovo u BWINu gdje rastu 3minute, mislim da si tu nemogu priustiti cekanje karata da zguram malo tighter u regulara jer i kad sam super agro zna mi se dogoditi da zbog ovih brzih blindova dodjem na 3xbb a 0onda mi ej FE skoro pa na nuli.

00