Tema: regulativa u HR

Pozdrav svima

vec dugo pratim ovaj forum i znam da je bilo dosta postova vezanih za ovu tematiku no nigdje konkretnih odgovora, a znam da ima dosta clanova koji zive od pokera te sam siguran da znaju tocno kako stvari stoje (ili kako ih izbjec smile).

Zanimaju me uglavnom pravne stvari vezane za poker (kladenje). Malo sam proucavao zakon (nisam pravnik po struci) pa vidim da za kladionicu ima dosta definiranih stvari (iako je i to manje vise nista) dok o pokeru gotovo da nista i ne pise. Cak sam prema definiciji igara na srecu shvatio da poker ne spada pod igre na srecu (igre kladenje, lutrijske igre, igre na automatima....). U zakonu pise da je zabranjeno Hrvatima sudjelovati u inozemnim igrama na srecu (sta dog da tu sve spadalo). Takoder, zanima me kako je to rjeseno sa strane poreza. Dali je to definirano ili je ko vecina stvari siva zona? Pretpostavljam da se na unos novca u hrvatsku (koje god porijeklo) mora platiti porez pa me zanima na koji nacin to rjesavate. Vjerojatno je skrill najbolja opcija za to, a i pitanje je kako konkretno te moze netko pratiti (osim naravno preko velikih isplata direktno na bankovni racun).

Unaprijed hvala svima na odgovorima

Bajko

00

Re: regulativa u HR

Po mom saznanju nesmije se uplačivati na strane poker kuće, ali nema nikakve regulative o isplačivanju. Ja sam radio uplate i isplate na razne poker stranice (5,6 njih) i uvijek je sve prolazilo. Novac sam uvijek isplačivao direktno na karticu i nikad me nitko ništa nije pitao. Istina, iznosi koje sam isplatio nisu toliko veliki, ali mislim da je Roba rekao da je on vadio veće iznose i da nije bilo problema.
Mislim da nema regulative vezano za porez...

http://www.mmstaking.com/
00

Re: regulativa u HR

Kao i svaki zakon u hrvatskoj, zakon o igrama na srecu je nedorecen.

00

Re: regulativa u HR

Kod klađenja su ne znam kad uveli porez na dobitke veće od 30000kn, ali su to ljudi lako zaobišli sa više istih listića s manjim uplatama.
Kod pokera je jako teško definirati što je to dobitak pa ako tretiramo isplatu kao dobitak mislim da za svaku isplatu manju od 30000kn nemamo problema.
Ako se uvede porez na godišnjoj razini onda imamo problem jer smo utajili porez, ali sumnjam da će se to dogoditi uskoro.

Opet, ako jednog dana kupiš kuću ili bolji auto s novcima iz pokera vjerojatno će te tražiti porijeklo imovine i ako nemaš dokaz da si zaradio te novce s pokera mislim da te terete s x% poreza tako da je dobro spremat negdje sve transakcije za svaki slučaj.

00

Re: regulativa u HR

Ja mislim da uplate na račun veće od 12.500kn kontrolira porezna uprava....

00

Re: regulativa u HR

Ne dovodim u pitanje dobre namjere prilikom davanja odgovora, ali koja je svrha ovakvih odgovora u kojima nitko nema provjerene informacije niti ikakve činjenice. Sve se svodi na vjerujem, sumnjam, mislim, vjerojatno...

Nhf

"Dikod uđe, dikod ne uđe" - Mate Baturina
30

7

Re: regulativa u HR

Hvala svima na odgovorima i ja takoder ne sumljam u dobre namjere svih, ali me zanimalo konkretno jel netko tocno zna kakva je situacija vezano na ovo pitanje? Pretpostavljam da iskusniji clanovi (igraci vecih limita) tocno znaju sta se smije i na koji nacin to rjesavaju ali pretpostavljam da je ovo donekle tabu tema o kojoj svi izbjegavaju pricati (tipa sto se manje zna i prica o tome manji problem)...

10

8

Re: regulativa u HR

prema zakonu o igrama na sreću poker spada pod igre u casinima, a oporezivanje igara u casinima se ne spominje. sad to se odnosi naravno na live poker, a online poker je siva zona iz više razloga (uplaćivanje, pod šta spada pošto je online)
ja sam to tako shvatio, sad ak sam u krivu nek me neko ispravi.

00

Re: regulativa u HR

Bilo bi konkternijih odgovora da je zakon definiraniji, mislim da se može zvati porezna i pitati detalje i taj odgovor se može koristiti na sudu jednog dana ako bude problema.
Bilo bi odlično da se javi Roba ili netko ko živi već duže vrijeme od pokera pa kaže da li je imao kakvih problema, pogotovo ako su kupovali stan ili auto.

00

10

Re: regulativa u HR

kad je vec diskusija o tome, mene vec jedno vrijeme muci nacin isplate... koristim visu electron za isplate, znaci direkt sa sajta isplacujem na visu, i sad neki dan procitam u novinama da ce linic sada oporezivati i druge prihode....

sad vjerojatno ovi u banci kod isplate vide da je isplaceno sa poker sajta, da li je tu onda jedino rjesenje da se koristi moneybookers ili neki drugi e-wallet, ili nema uopce problema sa tim, glupo mi je koristit e-wallet jer nema nikakvog smisla placat dodatnu proviziju.

00

Re: regulativa u HR

ista situacija kod mene kao kod  trc-a...

00

12

Re: regulativa u HR

Nemojte dizat prašinu bespotrebno... Dosta toga u zakonu se može shvatiti na različite načine i nebi bilo dobro da netko shvati kako nama ne odgovara. Zato radite sve ko što ste i do sad radili i ne čačkajte tamo gdje ne treba da se nebi vatra rasplamsala iz ničega.

40

Re: regulativa u HR

Pozdrav...s obzirom da sam pravnik po struci da se i ja ukljucim....kao prvo poker se definira u  Zakonu o igrama na srecu kao igra na srecu-čl.5--igre koje igrači igraju protiv casina ili jedan protiv drugoga na stolovima za igru s kuglicama, kartama ili kockicama u skladu s međunarodnim pravilima. Online poker je zabranjen u Hrvatskoj i to člankom 68. tog Zakona, sto se tice kazne ukoliko se osoba uhvati da igra online poker ona iznosi od 10.000,00 do 50.000,00 kuna (čl.73. st.3). Dobra stvar je sto nije propisano da se mora vratiti zarađeni novac što je inace slucaj kod prekršaja i kaznenih djela kojima je protuzakonito pribavljena neka imovinska korist. U pripremi je novi Zakon o igrama na srecu kojima se nista ne mjenja sto se tice online pokera. Sto se tice oporezivanja u Zakonu o igrama na srecu se nista ne spominje u vezi online pokera. Mislim da je najsigurnije isplacivati sa poker stranice na MB ili neku slicnu stranicu pa na deviznu ili napraviti MB-karticu jer na taj nacin u banci nije vidljivo da su isplate sa pokera iako po pricama drugih clanova nije bilo problema kod isplata direktno na deviznu karticu al sto je sigurno sigurno je. Mislim da s obzirom da smo mi malo tržište sto se tice online pokera(inace bi bolje definirali odredbe o online pokeru) i činjenica da zivimo u Hrvatskoj gdje previše stvari ne šljaka kako treba ne treba se previše zamarati o tome hoce li nam policija doci na vrata zbog online pokera. Slazem se sa Robom kako ne treba previse cackati tamo gdje ne treba, osim toga mislim da nam je drzava u prevelikim problemima da bi se zamarala sa online pokerom o kojem ima samo jedan članak u cijelom Zakonu o igrama na srecu i taj jedan članak je neodređen.

Zadnji popravljao kalinjo11330066 (03-11-2013 19:23:08)

10

14

Re: regulativa u HR

kalinjo11330066 napisao:

Online poker je zabranjen u Hrvatskoj i to člankom 68. tog Zakona, sto se tice kazne ukoliko se osoba uhvati da igra online poker ona iznosi od 10.000,00 do 50.000,00 kuna (čl.73. st.3).

yikes  ok, jasno mi je da se ne treba brinuti previše oko toga, ali wtf...

Small stakes poker is like your birthday: everyone calls you, which is supposed to be nice, but it ends up getting annoying.
10

15

Re: regulativa u HR

kalinjo11330066 napisao:

Online poker je zabranjen u Hrvatskoj i to člankom 68. tog Zakona, sto se tice kazne ukoliko se osoba uhvati da igra online poker ona iznosi od 10.000,00 do 50.000,00 kuna (čl.73. st.3).

Da li mislis na 2. tocku tog clanka? Sad citam zakon i pise 2) sudjelovanje u inozemnim igrama na sreću ako se ulozi uplaćuju na području Republike Hrvatske
Ne vidim na koji nacin krsimo zakon ako igramo online poker, jer ne uplacujemo novac iz Hrvatske/ne uplacujemo uopce novac

00

Re: regulativa u HR

Obrati pozornost- ako se ULOZI uplaćuju na PODRUCJU RH....pretpostavljam da zivis u Hrvatskoj tako da uplacujes ulog prilikom igranja online pokera...ulog se moze shvatiti kod cash igre kao ulaganje tokom igre, a kod turnira BI za svaki turnir...meni je isto bila nejasna ta odredba pa sam pitao šefa koji je duže vrijeme odvjetnik i sa puno više iskustva od mene, nakon što sam mu objasnio što i kako rekao mi je da je online poker zabranjen u RH prema toj odredbi....opet isticem da se ne treba zamarati sa tom zabranom koja je vise manje slicna kao i što je zabranjeno skidanje filmova sa interneta-sad malo karikiram...ne smije se, svi to rade, a nitko ništa ne poduzima po tom pitanju....

00

17

Re: regulativa u HR

Zatvaram temu jer je otišla off topic.

33