Tema: sng - hu (icm ->nash)

znaci dosao sam na neku poluideju koja bi se vrlo lako mogla ispostaviti govnom, ali svejedno cu pitati jer me zanima
radi se o sljedecoj situaciji

igramo sng i udjemo u heads up, push/fold faza
buduci da smo vec u novcima, koliko ima smisla dropat icm kalkulator i uhvatit se nashevog equilibriuma?

mislim da je razlika izmedju rangeova dovoljno velika da bi se to odrazilo na ukupnom profitu, ali sumnjam da cu u tako skoro vrijeme imati dovoljno volje za napraviti dovoljno veliki volume kako bi to isprobao i u praksi tak da me zanima jel vec netko nekad razmisljao o tome i koji su zakljucci

I na kraju bude " HARAŠO"
00

Re: sng - hu (icm ->nash)

pricaj hrvatski

imaj cvijetak u reveru, a u ruci bombonjeru...
00

3

Re: sng - hu (icm ->nash)

okej moze lock, nasao sam odgovor

ipak nista od revolucionarne ideje, mozete ignoreat topic big_smile

I na kraju bude " HARAŠO"
00

Re: sng - hu (icm ->nash)

butko napisao:

buduci da smo vec u novcima, koliko ima smisla dropat icm kalkulator i uhvatit se nashevog equilibriuma?

Aj prvo da utvrdimo neke stvari..

ICM (independent chip model), je matematicki model koji u kome su promenljive samo stackovi, i nema ti šta da "dropaš" icm jel je on uvek tu i služi za odredjivanje eqityja u turniru, ako misliš na one icm tablice od Vandvellera, koje u obzir uzimaju stackove, blindove, fold eqity i karte, to ti važi samo na bubbleu, dakle kad vas ostane 4 na 9 man sng.. zapravo icm se moze racunati u bilo kojoj fazi turnira dok god se igra samo na jednom stolu i dok znaš veličinu stackova svih igrača, ali je prekomplikovano i neisplativo dok je eff stack preko 12 BB

Nashov eqilibrijum je isto matematicka pizdarija za koju je čika Nash dobio nobelovu nagradu za ekonomiju (to je onaj lik po kojem je snimljen film Beautiful Mind..). Osnovna pretpostavka Nasha je da ako oba igrača znaju sistem po kom igra drugi igrač a obojica se drze istog sistema biće na nuli (u equilibrijumu).

e sad, tvoje pitanje, ako sam dobro razumeo je: "Šta da radim kad ostanem HU na turniru? Koji sistem da upotrebim?"

matematički, kad si ostao hu na 9 man turniru (ili bilo kom drugom formatu u kom i 1. i 2. mesto ulaze u nagrade) zapravo igraš husng za preostali prize pool.

primer: na 9man sng od $10 prvo mesto nosi $45, drugo $27 a treće $18, dakle kad ostaneš HU zapravo igrate heads up meč od $9 gde pobednik nosi $18

Dakle odgovor na tvoje pitanje je: Koristi Nashov Equlibrium!

e, sad, baš sam pre par dana sa Miletom na coaching sessionu pričao o tim matematičkim sistemima u hu i on mi je skrenuo pažnju da ne koristim onaj drugi deo tablice nasha, koji se odnosi na callanje. da ti ja ovde ne palamudim evo ti link gde je lik baš lepo objasnio sve o sva tri sistema (Nash, SAGE i Sklansky-Chubakov)

http://forumserver.twoplustwo.com/185/h … ov-560408/

Summa summarum: Koristi nash tablicu za pushanje, a modifikuj calling tablicu u odnosu na tip protivnika i njegov range.

00

5

Re: sng - hu (icm ->nash)

da tako mi je i pajk objasnio

ja sam malo zabrijao, javit cu se malo kasnije pa cu napisati sto me konkretno zbunilo

I na kraju bude " HARAŠO"
00

Re: sng - hu (icm ->nash)

Poanta je u tome da protivnikov pushing range moze biti way off, i equilibrium call će biti često prewide buduci da je vecina igrača loša i pusha pretight. A equilibrium push je zlatna sredina bez obzira na villianov calling range pa se ovdje gubi puno manje equityja. Ako imas veći history na igraču zaboravi na nash equilibrium jedino ako vidiš da on igra po nash equilibriumu.

00

Re: sng - hu (icm ->nash)

butko napisao:

da tako mi je i pajk objasnio

ja sam malo zabrijao, javit cu se malo kasnije pa cu napisati sto me konkretno zbunilo

A da si imao ljubav kao sigurnu luku, ne bi danas na pozdrav dizao ruku...
00

8

Re: sng - hu (icm ->nash)

Definitivno ne bi trebao koristit nashovu calling tablicu onako kako je napisana jer to ti je protiv velike vecine protivnika pogubna strategija. Sto se tice push dijela takodjer ne preporucujem protiv vecine igraca osim ako si 5bb ili manje. Naime, iako je koristenje push tablice u velikom broju slucajeva biti +ev isto tako ce velikom vecinom biti daleko od optimalnog.
Prepurucejem ti kombinaciju pushanja, minraisanja i limpanja - sad s kojim rangeom sta, to u velikoj mjeri ovisi o protivniku.

00

9

Re: sng - hu (icm ->nash)

Definitivno ne bi trebao koristit nashovu calling tablicu onako kako je napisana jer to ti je protiv velike vecine protivnika pogubna strategija. Sto se tice push dijela takodjer ne preporucujem protiv vecine igraca osim ako si 5bb ili manje. Naime, iako je koristenje push tablice u velikom broju slucajeva biti +ev isto tako ce velikom vecinom biti daleko od optimalnog.
Prepurucejem ti kombinaciju pushanja, minraisanja i limpanja - sad s kojim rangeom sta, to u velikoj mjeri ovisi o protivniku.

00

10

Re: sng - hu (icm ->nash)

stoka napisao:

Prepurucejem ti kombinaciju pushanja, minraisanja i limpanja

adapt to the opponent smile

Money isn't everything...unless you're playing in a rebuy tournament.
20

11

Re: sng - hu (icm ->nash)

evo par rijeci od mene o nashovoj ravnotezi. vjerujem da vecina ljudi ovo zna, ali meni je pomoglo dok sam to proucavao, pa ce mozda i jos nekom.

strategija iz nashove ravnoteze je takva da ju protivnik ne moze iskoristiti. to znaci ako nam u odredjenoj situaciji (s obzirom na blindove i stackove) nash kaze da callamo sa K2s i bolje i ako se tog drzimo, protivnik to ne moze iskoristiti. ako pocne gurat presiroko u odnosu na nasha, gubit ce cipove jer ce mu range raditi losiji posao protiv naseg, a ako pocne gurat pretight, gubit ce cipove u smislu da ce nam precesto dopustat da pokupimo blindove (+ante) koji su u potu, pa mu ni to nece biti optimalno.

konkretno, ako odluci gurat iskljucivo s AA, a mi se drzimo strategije da callamo s K2s+, zaradit cemo ono sto je vec u potu svaki put kad nema AA, i onda kad mu krekamo aseve s {K2s+} range-om. dakle, ako se drzimo nasha (odnosno u toj konkretnoj situaciji callamo s K2s+), za nas je bolje da on gura samo s AA nego da se i on drzi nasha.

no s obzirom da se protivnik ne drzi nasha, to znaci da mozda mozemo odigrati drugu strategiju koja ce protiv protivnikove strategije donositi veci EV od strategije iz nasha. u ovom primjeru je ocito da je najbolja strategija callati samo s drugim parom aseva. i dalje kupimo blindove svaki put kad protivnik folda, a kad gura, onda {AA} obv radi bolje protiv {AA} nego sto {K2s+} radi protiv {AA}. dakle, dok ne poznamo protivnika, vjerojatno je najbolje drzati se nasha. kad bolje upoznamo protivnika i vidimo gura li previse loose ili tight, onda treba

deco99 napisao:

adapt to the opponent smile

ajmo nastavit pricu. protivnik gura samo s AA. mi mijenjamo strategiju tako da callamo samo s AA (u toj odredjenoj situaciji). sad protivnik primijeti nas range i adaptira svoj tako da pocne gurati jako wide i kupiti blindove. sad mi primijetimo njegov novi wide range i adaptiramo svoj tako da dosta prosirimo nas range, toliko da mu ne damo da lako uzima blindove, ali i da nas range dobro radi protiv njegovog. i tako redom i mi i protivnik mjenjamo strategije tako da iskoristavamo protivnikovu. onog casa kad vise nijedan igrac ne moze iskoristiti protivnikovu stretegiju, odnosno povecati si EV promjenom svoje strategije, nalazimo se u nashovoj ravnotezi. i to je ono sto se nalazi u push/fold tablicama za nashovu ravnotezu.

ukoliko jedan od igraca ne mijenja svoju strategiju, drugi igrac igra strategiju koja najbolje iskoristava protivnikovu i j*** mu se zivo smile

Zadnji popravljao stu (29-07-2011 10:29:13)

Small stakes poker is like your birthday: everyone calls you, which is supposed to be nice, but it ends up getting annoying.
00