Tema: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

Pozdrav ekipa,

Otvorio sam ovaj blog topic kako bi bio sto motiviraniji i mogao pratiti napredak svoje igre.  Naime prijavio sam se na CFP program … ☜(゚ヮ゚☜)
Heh, jesam vas. S obzirom da svaki topic pocinje gotovo na isti nacin odlucio sam otvoriti nesto potpuno drugacije.


Prije preko 5 godina dosao sam na ovaj forum smatrajuci da je moguce puno nauciti. To su bila zlatna vremena.

Roba je grindao SNE, Starsi su jos uvijek obracunavali dealt rakeback; Black Friday nikom nije bio niti na kraj pameti.


I upravo u takvom okruzenju dok sam tek pocinjao hvatati konce, online poker je dosegnuo vrhunac i krenuo s polaganim padom koji traje jos i danas.
To me tada nije puno  obeshrabrilo jer sam u pokeru vidio jedan od izvora prihoda koji ce mi omoguciti skolovanje u inozemstvu. Par desetaka tisuca dolara i dvije diplome kasnije moglo bi se reci da sam u tome i uspio. 

Poker danas gotovo i ne igram. To se svodi na nekoliko turbo mtt-ova i poneki satelit koje odigram tu i tamo. No odluka za prestankom nije dosla iz vedra neba. Jos pocetkom 2014-te dok sam grindao part time uz studij u Svedskoj sam primjetio stabilan pad prometa.
Posljednji veliki grind run sam imao bas tog ljeta kad je ipoker tek uveo twistere pa sam od pokrenuo projekt skupljanja sredstava za zivot na razmjeni u Parizu (koji je skup ko sv.Petra kajgana) te od 170€ u 2 i po mjeseca izgrindao oko 3k.

Bara sve manja a u njoj isti broj krokodila.
Studirajuci marketing poceo sam uvidjati i mnogo ostalih stvari pogotovo vezanih uz probleme segmentacije trzista i neisplativost ulaganja u ista sto je dovelo do jos veceg opadanja igraca. Prodaja Starsa korporaciji izlistanoj na burzi, uvodjenje casina, kladionice I poticanje igara u kojima je smanjen edge je pokopalo i ono preostale nade da ce se zlatna vremena jednog dana vratiti.

Naime, ono sto je poticalo ljude da igraju poker i trude se je bas ta satisfakcija napretka. Ne samo monetarna vec velikim dijelom i psiholoska. U Svedskoj sam jedno kratko vrijeme za kolegu imao highstakes PLO rega koji je pricao kako je jednu vecer pocistio citav stol. Sjedeci tamo sa ogromnim stackom tudjeg novca, posljednji “prezivjeli” mu je rekao da je on najbolji igrac kojeg je vidio i da vise nikad nece igrati protiv njega.

Prilike na danasnjem trzistu su uglavnom ubile taj san da se od micro-stakesa moze penjati i jednog dana zavrsiti kao nosebleed crusher. Naravno da nije nemoguce ali vjerojatnost je puno,puno manja nego sto je nekoc bila. Uvijek ce biti nekog tko moze jer kako kaze  poslovica “Quod licet Iovi non licet bovi”.  I upravo tu, razmatrajuci sto napraviti i kako najbolje upotrijebiti novostecena znanja i discipline koje sam stekao u pokeru sam dosao do ciste definicije situacije;

Najveci problem pokera je sposobnost rasta. Napredak.



Igrac pokera ulaze gomilu vremena ; sto u igranje tako i u analizu odigranog.  Ta mizerna pocetna satnica se opravdava ocekivanjima buducih profita. No, promjenom klime na trzistu u posljednje vrijeme ti buduci profiti postaju vrlo upitna stavka.

Iz tog razloga sam odlucio okrenuti necem gdje su pravila ista bez obzira o kojoj se kolicini novca radi. Ako nesto radi sa 1$, raditi ce i sa 10k.


Radi se dakako o tradingu. Forex, opcije, futures…  Svatko sa pozadinom iz pokera tu ima ogromnu prednost zbog vec izvjezbanog mentalnog sklopa a to je dio koji je najteze dobiti. Sposobnost da se drzite strategije, sposobnost da trpite varijancu, sposobnost da izbjegavate tilt… itd

Dalo bi se ovdje napisati barem jos ovoliko, no postedit cu vas zasad. Trgovati se moze sve i svasta no zbog jednostavnosti i relativno malog pocetnog kapitala zasad sam se odlucio za binarne opcije. Bez obzira sta je za njih povezano jako puno scama, postoji par dobrih i reguliranih brokera s kojima je moguce raditi.
Za one koji neznaju, binarne opcije su odredjena vrst kladionice u kojima betate hoce li cijena asseta (to moze biti neki valutni par, sirova nafta, zlato, dionica…) rasti ili padati u odredjenom vremenskom periodu. Tocan bet vam donosi roi od oko 75-80% a u slucaju gubitka uglavnom gubite 100% .  Potrebno je dakle nekih 55% za biti breakeven, dok na nekih 70% pocinje fina lova. Naravno, kao i u pokeru varijanca i volumen takodjer imaju znacajnu ulogu.

Na binarnim opcijama se planiram zadrzati sve dok ne uspijem doci do kapitala i naprednog poznavanja tehnicke analize kako bi se upustio u  neke vece poduhvate. Jednom tjedno za vikend (jer su tada trzista zatvorena) planiram objaviti rezultate prijasnjeg tjedna. S obzirom da u ovom svijetu ne postoji HEM i grafovi, planiram objaviti broj tradeova  i + ili – u buyinima (1 trade = 1 buyin) tako da se prisilim voditi evidenciju i manje zabusavam.

Oh, you think SNGS are your ally, but you merely adopted the SNGs. I was born in them, molded by them. I didn’t see the ITM until I was already a man. By then, it was nothing to me but blinding (out)! The rivers betray you, because they belong to me!
30

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

Jedan screenshot da pokazem sto je sve moguce (nije moj acc)


http://i.gyazo.com/ad9af7cfe8f7ff766ad90c3cd419cdf2.png

Zadnji popravljao pepy667 (13-03-2016 23:28:01)

Oh, you think SNGS are your ally, but you merely adopted the SNGs. I was born in them, molded by them. I didn’t see the ITM until I was already a man. By then, it was nothing to me but blinding (out)! The rivers betray you, because they belong to me!
20

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

I da ozivim tradiciju stare garde foruma, jedan threadsaver



http://i63.tinypic.com/5337ux.jpg

Oh, you think SNGS are your ally, but you merely adopted the SNGs. I was born in them, molded by them. I didn’t see the ITM until I was already a man. By then, it was nothing to me but blinding (out)! The rivers betray you, because they belong to me!
30

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

good luck, radujem se updateovima... smile

Goran Markuš (blog) - http://goranmarkus.com/hr
Goran Markuš (Facebook) - https://www.facebook.com/GoranMarkus
00

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

Lijepo osvježenje, moram priznati. Iako imam osjećaj da ti je stav prema pokeru pre negativan(aka imas Poljaka 2015 koji je od NL50 do NL5k stigao javno dokumentirano na poljskom blogu, i dalje možeš danas relativno lijepe svote zaraditi, pogotovo za ovdašnje prilike,   koje ti pružaju druge poslovne prilike), bit će zanimljivo pratiti ovaj tvoj projekt. Zanima me gdje si započeo stjecati trading znanja, jesu to bili stranice poput tradimo ili nešto poput onog Neil Fuller-a?

Uglavnom GL i ja se također radujem updateovima. smile

00

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

HansTheGreat napisao:

Lijepo osvježenje, moram priznati. Iako imam osjećaj da ti je stav prema pokeru pre negativan(aka imas Poljaka 2015 koji je od NL50 do NL5k stigao javno dokumentirano na poljskom blogu, i dalje možeš danas relativno lijepe svote zaraditi, pogotovo za ovdašnje prilike,   koje ti pružaju druge poslovne prilike), bit će zanimljivo pratiti ovaj tvoj projekt. Zanima me gdje si započeo stjecati trading znanja, jesu to bili stranice poput tradimo ili nešto poput onog Neil Fuller-a?

Uglavnom GL i ja se također radujem updateovima. smile

Negativan ili ne, ja imam osjecaj da je realan. Sigurno je da je sve moguce samo je pitanje, kome?
Ja sam prilicno realan sto se tice svojih mogucnosti u pokeru. Imao sam solidnih rezultata u uvjetima kad su Starsi imali otprilike dvostruko vise prometa nego danas, medjutim svjestan sam koliko je kontinuiranog rada potrebno cisto da bi drzao status quo.
To je kao neka logaritamska funkcija gdje je potrebno ici dosta daleko po osi X da bi se popeo samo malo gore po osi Y.  Ulaganje jako puno vremena u nesto sto nisam siguran hoce li se isplatiti i gdje nemam nikakvu garanciju da se trziste nece potpuno marginalizirati.

Upravo zbog toga sam pribjegao necem sto ima izuzetne mogucnosti "move up"-anja koristeci apsolutno identicne strategije od samog pocetka.  Zamislite da ste 10bb/100 winner na nl100 i da vas od igranja na NL1K sprecava samo BR.
Naravno i psiholosko privikavanje na baratanje s vecom kolicinom novca - medjutim: dok god na to gledate kao neki broj na papiru i dok god ne krenete preracunavati u neka materijalna dobra koja s time mozete kupiti, nema straha.

Sto se tice ucenja, u samom pocetku sam krenuo od citanja raznih foruma i sajtova poput babypips, forexpeacearmy, invetopedia...etc
Za vrijeme zivota u Parizu sam imao srece upoznati covjeka koji se polu-profesionalno bavio futuresima (uglavnom sirovom naftom) te mi je pojasnio dosta osnovnih stvari.
Nakon diplomiranja sam se stjecajem okolnosti povezao sa ex Goldman-Sachs traderom s kojim suradjujem na dnevnoj bazi.

Oh, you think SNGS are your ally, but you merely adopted the SNGs. I was born in them, molded by them. I didn’t see the ITM until I was already a man. By then, it was nothing to me but blinding (out)! The rivers betray you, because they belong to me!
00

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

Sretno sa projektom!

Slažem se sa tvojim poker razmišljanjima, ima iznimaka, ali svi će potvrdit da je puno puno teže nego prije.
Volio bih više saznati o tradingu, ne znam apsolutno ništa o tome. Vidim da se sve odigrava u 5min, više mi baca na kladionicu nego na poker. Samo mi nije jasno odkud prednost pred drugima? Odkud pretpostaviti hoće USD jačat ili slabit u sljedećih 5min?

20

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

Mene zanimaju ista ta pitanja...

Kolko sam shvatio, gore si rekao da kolko god imaš novca tako ćeš i zarađivati, tj. da nema razlike u skill levelu. Nije jasno tko će ti onda prihvatiti tu "okladu" da će recimo nafta rasti? Ili sam krivo shvatio pa se možda ne kladiš s ljudima, već protiv sajta?

S tvojim poker razmišljanjima se ne slažem. Mislim da imaš takva razmišljanja jer si igrao u vrijeme kad je sve bilo puno lakše, pa uspoređuješ ono vrijeme s današnjim.
Svaka nova stvar je u početku lakša za beatati. Em nema tolko materijala za učiti, em su ljudi općenito lijeni pa sve to sporije ide. Ali u trud i rad se može čak i vrlo brzo napredovati. Pogledaj Hans-a kao primjer. wink

10

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

roba59 napisao:

Mene zanimaju ista ta pitanja...

Kolko sam shvatio, gore si rekao da kolko god imaš novca tako ćeš i zarađivati, tj. da nema razlike u skill levelu. Nije jasno tko će ti onda prihvatiti tu "okladu" da će recimo nafta rasti? Ili sam krivo shvatio pa se možda ne kladiš s ljudima, već protiv sajta?

S tvojim poker razmišljanjima se ne slažem. Mislim da imaš takva razmišljanja jer si igrao u vrijeme kad je sve bilo puno lakše, pa uspoređuješ ono vrijeme s današnjim.
Svaka nova stvar je u početku lakša za beatati. Em nema tolko materijala za učiti, em su ljudi općenito lijeni pa sve to sporije ide. Ali u trud i rad se može čak i vrlo brzo napredovati. Pogledaj Hans-a kao primjer. wink

Postoje scenariji u kojima se kladis protiv ljudi a postoje i scenariji u kojima se kladis protiv sitea( samo sto je u ovom slucaju site neka jaca financijska institucija). 
Kad sam spominjao da nema razlike u skill levelu mislio sam na razliku izmedju kolicine ulaganja a ne na razliku izmedju trzisnih igraca.  Veliki igraci koji upravljaju sa desecima pa i stotinama milijuna ce takodjer raditi greske.
Trziste je toliko likvidno da se mali retailer gotovo nikad ne mora bojati da nece moci popuniti svoje "narudzbe".

Cuvena trading anegdota kaze da su dva planinara opazila medvjeda koji je krenuo prema njima. Jedan je krenuo bjezati dok je drugi zastao da obuce sprinterice. Ovaj mu je rekao da je li lud, da zasto ne bjezi. Dok je ovaj mirno rekao : ne trebam ja pretrcati medvjeda, moram samo pretrcati tebe.

niveaformen napisao:

Sretno sa projektom!

Slažem se sa tvojim poker razmišljanjima, ima iznimaka, ali svi će potvrdit da je puno puno teže nego prije.
Volio bih više saznati o tradingu, ne znam apsolutno ništa o tome. Vidim da se sve odigrava u 5min, više mi baca na kladionicu nego na poker. Samo mi nije jasno odkud prednost pred drugima? Odkud pretpostaviti hoće USD jačat ili slabit u sljedećih 5min?

Ko sto u pokeru ljudi igraju razlicite formate, tako i u tradingu imas razlicite stilove. Netko trejda 5 min, netko 15 - ja osobno najcesce "end of  hour" ili "end of day". 

Prednost pred drugima dolazi iz boljeg poznavanja tehnicke analize - radi se o cistom znanju ko i u pokeru. Mozes ti to nekom objasnjavati godinama, procitati stotine knjiga - medjutim primjena je nesto skroz drugacije.

Nitko nije Nostradamus da moze 100% tocno predvidjeti kuda ce cijena ici ali moguce je nauciti prepoznati veliki broj scenarija u kojima si 70 ili 80% siguran da znas sto ce se dogoditi.
Sto vise takvih scenarija poznajes - vise ces profitabilnih setupa pronaci.


Sto se pokera tice, mislim da su na forumu pretezito cash igraci. Ja sam igrao  MTT /SNG i tu je situacija da ste u prvom redu vise -manje osudjeni na Starse. Prize pool-ovi su manji , vise se borite s regovima , nemate komfor table selectinga...itd

Oh, you think SNGS are your ally, but you merely adopted the SNGs. I was born in them, molded by them. I didn’t see the ITM until I was already a man. By then, it was nothing to me but blinding (out)! The rivers betray you, because they belong to me!
10

10

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

Pohvale za temu. Ovo je nesto sto mene dosta zanima.
Evo par pitanja, koliko love ti treba da zapocnes s time kao neki pocetnik?
I sto sve ti treba da se "bavis" s time" ?

00

11

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

Zanimljiva tema moram priznat,i ja sam krenuo sa proucavannjem materijala o tradingu nedavno,obavio par tradinga,mada neuspjesno. Dosta me zanima ovo podrucje pa ako ima zainteresiranih mozda bi mogli napraviti skype grupu pa zajedno uciti,razmijenjivati informacije itd.
Uglavnom,sretno sa projektom!!

20

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

idrga napisao:

Pohvale za temu. Ovo je nesto sto mene dosta zanima.
Evo par pitanja, koliko love ti treba da zapocnes s time kao neki pocetnik?

sto se tice novca - to podosta varira ovisno o tome sto zelis trejdati i u kojoj kolicini

Za trgovanje binarnim opcijama je BR gotovo ko i u pokeru - oko 30 BI - s tim da ima pouzdanih brokera koji imaju 5$ min trejdove, cak neki sada i 1$
Za forex je moguce otvoriti racune na velikim brokerima tipa OANDA koji cak nemaju propisan minimalan depozit - moguce je trgovati relativno velike iznose uz financijsku polugu no uz mnogo opreza jer je poluga dvosjekli mac.
Npr. ako koristite 1:10 polugu to znaci da ce te ako ste u pravu zaraditi 10 puta vise nego sto bi zaradili bez poluge - no, ako ste u krivu, ici cete u minus 10 puta brze.

Za futurese treba imati barem par tisuca $ na racunu jer se trguje ugovorima a svaki ugovor je mislim po 400$ - O tome se jos previse i ne zamaram jer se u to necu jos upustati.

idrga napisao:

I sto sve ti treba da se "bavis" s time" ?

ovo nisam u potpunosti razumio - ako mislis na hardver, slicno je ko i u pokeru. Prosjecan komp i dobar monitor - po mogucnosti dva

Oh, you think SNGS are your ally, but you merely adopted the SNGs. I was born in them, molded by them. I didn’t see the ITM until I was already a man. By then, it was nothing to me but blinding (out)! The rivers betray you, because they belong to me!
00

13

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

pepy667 napisao:
idrga napisao:

Pohvale za temu. Ovo je nesto sto mene dosta zanima.
Evo par pitanja, koliko love ti treba da zapocnes s time kao neki pocetnik?

sto se tice novca - to podosta varira ovisno o tome sto zelis trejdati i u kojoj kolicini

Za trgovanje binarnim opcijama je BR gotovo ko i u pokeru - oko 30 BI - s tim da ima pouzdanih brokera koji imaju 5$ min trejdove, cak neki sada i 1$
Za forex je moguce otvoriti racune na velikim brokerima tipa OANDA koji cak nemaju propisan minimalan depozit - moguce je trgovati relativno velike iznose uz financijsku polugu no uz mnogo opreza jer je poluga dvosjekli mac.
Npr. ako koristite 1:10 polugu to znaci da ce te ako ste u pravu zaraditi 10 puta vise nego sto bi zaradili bez poluge - no, ako ste u krivu, ici cete u minus 10 puta brze.

Za futurese treba imati barem par tisuca $ na racunu jer se trguje ugovorima a svaki ugovor je mislim po 400$ - O tome se jos previse i ne zamaram jer se u to necu jos upustati.

idrga napisao:

I sto sve ti treba da se "bavis" s time" ?

ovo nisam u potpunosti razumio - ako mislis na hardver, slicno je ko i u pokeru. Prosjecan komp i dobar monitor - po mogucnosti dva

Da, mislio sam na programe i licence.

00

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

idrga napisao:

Da, mislio sam na programe i licence.

Ne treba ti nikakav specijalizirani softver za poceti. Osim nesto znanja i puno strpljenja.

Postoje razno razni dodaci, custom programirani indikatori, expert advisori i stosta jos. Medjutim u pocetku ti oni vise smetaju nego koriste.  Ko kad posaljes nekog da igra NL5 pa mu stavis HUD sa 20 statsa.

Oh, you think SNGS are your ally, but you merely adopted the SNGs. I was born in them, molded by them. I didn’t see the ITM until I was already a man. By then, it was nothing to me but blinding (out)! The rivers betray you, because they belong to me!
10

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

Update 1

Trzista u  zatvorena i vikend je poceo, pa dakle da bacim prvi update.

Score za ovaj tjedan iznosi 20/32 odnosno 62.5% sto je profitabilno, otprilike + 4 do 5 BI.
Jedna od bitnijih stvari u financijskom svijetu je gledati na sve kroz postotke jer vam to pomaze da se psiholoski odvojite od novca, odnosno od materijalnih stvari s  kojima ga vezete.
Zbog toga je u pokeru odlicno razmisljati u buyinima ili big blindovima.


Breakdown bi bio:

5 min do 1h : 14-8

algoritmi :  1-3

End-of-day : 5-1


Algoritmi su ovaj tjedan sa 1-3 podbacili. Pod algoritme mislim na kompjutorske programe koji analiziraju trziste i sami izbacuju signale koje zatim preko  VPS-a i API tokena proslijeduju brokeru. Potpuna automatika.
Testiram ih od prvog mjeseca i zasad pokazuju oko 65% tocnosti sto je izvrsno. U zamjenu njihovim tvorcima dajem feedback u vidu ideja za optimizaciju i nove algoritme.  Profitabilan algoritam zlata vrijedi i ovakve stvari se drze pod kljucem. S obzirom da sam potpisao non-disclosure agreement, o tome ne planiram previse govoriti javno.


Greske koje sam radio ovaj tjedan su da sam dvaput kasnio uci u trade i tada je u biti najpametnije ne ulaziti uopce.
Kod End-of-day signala koji su u biti prognoze za iducih nekoliko sati sam odradio dobar posao ali trebam paziti da u trade ne udjem prerano kao jucer kod  shortanja svicarskog franka prema japanskom yen-u gdje sam usao na 275 jer sam se bojao da nece doseci predvidjeni ulaz od 350 na sto je sve upucivalo.
Evo i screenshota sa oznakom ulaza u poziciju i oznakom gdje sam pravilno trebao uci. Na kraju je sve ispalo dobro i bio je to deep win, no svejedno za ubuduce moram trejdati ono sto vidim ; kako se kaze "trade what you see not what you think"


https://i.gyazo.com/b84ea12409ead0d755538c2ff95439b1.png


Usput prilazem i screenshot krupnije slike spomenutog valutnog para gdje se vidi kretanje cijene kroz citav ovaj tjedan i trendline koji sam nacrtao da tocno naciljam ulazak u trade. Okomite isprekidane crte oznacavaju pocetak/kraj dana.  Trendline se crta tako da spojite isturene tocke od kojih se cijena odbijala. I on pokazuje generalan smjer koji obicno traje do neke znacajne fundamentalne vijesti vezane uz taj valutni par (zaposlenost, BDP, privatna potrosnja, kamatne stope, trgovinska bilanca i sl)

https://i.gyazo.com/baaf0b118d4bab8878806cde4de30dd7.png


End-of-day mi je trenutno glavna preokupacija s obzirom da je prakticno kako za binarne tako i za forex no o tom u nekom od iducih postova.



Ovaj tjedan sam promatrao utjecaj vijesti o kamatnim stopama u US na trziste i razmisljao o hedging strategiji koja bi eksploatirala takve velike pomake.
Nastojat cu u toku vikenda napisat post o tome i objasniti ideju na par screenshotova od proteklog tjedna.

Oh, you think SNGS are your ally, but you merely adopted the SNGs. I was born in them, molded by them. I didn’t see the ITM until I was already a man. By then, it was nothing to me but blinding (out)! The rivers betray you, because they belong to me!
10

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

Jako zanimljiva tema. Studiram ekonomiju i upravo spremam ispit iz predmeta Međunarodno poslovno finansiranje i između ostalog ucim o opcijama, futuresima i forwardima, mada više na način kako preduzeća da se zaštite od valutnog rizika, a manje kao način za zaradu. Vjerujem da ce me tvoj blog potaknuti da se jos ozbiljnije upustim u izučavanje ovih derivata. Sretno u projektu.

00

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

Vidim da ima interesa za temu sto me ne iznenadjuje s obzirom koliko je poker povezan sa tradingom.
U esenciji se radi o gotovo istoj stvari, naprednoj teoriji igara koja se temelji na upravljanju rizikom.

Kod tradinga ima razlicitih nacina za zaraditi, zbilja je moguce biti kreativan. No jedna je stvar nepromijenjiva.
Kako bi zaradili neku ozbiljnu lovu, trziste se mora kretati- stagnacija je nesto ko stol pun regova.

Glavni uzrocnici velikih pomaka su vijesti. A jedna od najzanimljivijih vijesti koja uvijek uzrokuje "tektonske poremecaje" na trzistu je odlucivanje  o kamatnim stopama.
Protekle srijede je americki FOMC (federal open market commitee) odlucio da ce ostaviti kamatne stope nepromijenjenima sto je dovelo do toga da se dolar strmoglavio. Da izbjegnem komplicirana makroekonomska objasnjenja- ako vas zanima zbog cega se to dogadja, vise mozete procitati ovdje
http://www.investopedia.com/articles/e … sumers.asp

Kao prakticni primjer sam promatrao americki dolar prema kanadskom. Kao sto se vidi iz grafa kanadski dolar je vec tjednima jacao zbog postepenog povecanja cijena nafte koja je otisla natrag na preko 40$. (kanadski dolar i nafta su inace u jakoj korelaciji) uz to se suskalo o tome da ce kamatna stopa zasad ostati nepromijenjena.

http://i63.tinypic.com/kcgz89.png

Dakle, dolar klizi  i ako se potvrde glasine, klznuti ce prema jos i vecem. big_smile 
No sto ako ipak odluce smanjit kamatnu stopu?  mad
Kako bi izbjegli spekulacijski rizik, odgovor je ... hedge! Dakle, otvoriti dvije pozicije - jednu za buy a drugu za sell.

Kako bi ekipi prikazao kako jedna takva ideja izgleda, slika govori tisucu rijeci.  cool

http://i67.tinypic.com/2qvs0ec.png

Za orijentiranje u vrijednosti jednog ovakvog setupa; za 1 lot odnosno 100 000 jedinica valute vrijednost jednog pip-a za USD CAD iznosi $7.70

inace, USD CAD je poznat kao "The Loonie", jer je najtezi par za trgovanje.



Ovdje je i slika krupnijeg kadra da se vidi kako sam dosao do gornjeg trend line-a spojivsi vrhove koji su se dogodili 12 i 24. veljace. Isto tako, linija po kojoj smo izracunali take profit za short scenarij je takodjer dobivena spojivsi dna oscilacija cijena od prije mjesec dana!
http://i66.tinypic.com/10zq0dk.png

Na kraju da dopisem samo da nije ni ova tehnika bez slabosti. Moguce je da cijena podosta oscilira kratko prije objave vijesti pa da udarimo u stop loss na poziciji koja bi zapravo tek trebala ici u profit. Tu treba biti jako oprezan sa postavljanjem izlaznih pozicija.

Zadnji popravljao pepy667 (20-03-2016 21:58:56)

Oh, you think SNGS are your ally, but you merely adopted the SNGs. I was born in them, molded by them. I didn’t see the ITM until I was already a man. By then, it was nothing to me but blinding (out)! The rivers betray you, because they belong to me!
20

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

hehe, nadam se da nisam jako uplasio ekipu sa ovim postom iznad  big_smile

Protekli tjedan je bio breakeven.

Breakdown izgleda ovako:

5 min do 1H  8-4

Algoritmi 3-3

End-of-day - 4-4

Ukupno - 15-11

Trzista su ovaj tjedan djelomicno bila zatvorena zbog praznika te u takvim uvjetima moguce dozivjeti nekontrolirane pomake.
Poceo sam implementirati jednu novu strategiju za 5 -15 min kojoj se planiram malo vise posvetiti.
S druge strane, potrebno mi je vise discipline kad se radi o End-of-Day trejdovima jer mi se desi da se zaletim i previdim neke varijable.

Cilj za iduci tjedan je odraditi bar 30 trejdova ove 5-15 min strategije, evidentiranih sa screenshotovima. Dalo bi se i vise ali ponedjeljak je praznik.

btw, imao sam srece da se povezem sa najboljim hrvatskim forex analiticarem za kojeg sam do sada cuo. Mogu se smatrat sretnikom da imam nekog s ovakvim rezultatima da velikodusno odgovara na moja pitanja. Sta reci, screenshot sve govori.

https://i.gyazo.com/c9b946081aa1be596180d7153237dfc6.png



p.s. Sretan Uskrs!

Oh, you think SNGS are your ally, but you merely adopted the SNGs. I was born in them, molded by them. I didn’t see the ITM until I was already a man. By then, it was nothing to me but blinding (out)! The rivers betray you, because they belong to me!
30

19

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

pozdrav, jedno pitanje, npr. sad imas lovu na fortrade-u i sad isplatis lovu na visu, jel moras platit kakav porez ili postotak... bio sam u kontaktu sa agentom i on ponavlja samo istu pricu kako oni uzmu svoj postotak, a da dalje nezna jel banka kaj uzima ili drzava

00

20

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

i jos jedna stvar, preglup sam da skuzim ovaj tvoj post o CAD i USD, koja je uopce poanta tog posta, jel mozes pojasnit malo, ali normalno za nas seljake ili inzenjere koji bas ne razumiju ekonomski rjecnik

00

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

Preporucio bi svima da se drze dalje od fortradea. Agresivno se oglasavaju medjutim u pozadini je to mutna firma koja je vise puta mijenjala imena i boravista.
Ima puno boljih legitimnih firmi poput Interactive Brokers, Dukascopy, Oanda, Admiral Markets...

Po zadnjim informacijama koje imam, poreza na zaradu od Forexa nije bilo. Je li se zakon sto mijenjao ili ne to bi trebalo provjeriti sa poreznom. Banka ti btw nema sto uzeti -osim naknadu za vodjenje tvog racuna.

Sto se tice posta o USD CAD on je bio za prakticki primjer da pokaze kako izgleda jedna analiza. Mozda je ona preplasila citatelja no gledajte to sa pozitivne strane. Nemoze biti puno gore   cool
Smatram da su vjerojatno svi na ovom forumu inteligentni dovoljno da mogu razumjeti hedging princip - no ako ne poznajete ekonomski rjecnik(a ovo vas zanima) - prvo morate proci kroz ekonomski rjecnik.
Kad smo po prvi put citali objasnjene odigranog henda u poker zargonu cinilo nam se ko nesto strasno, zar ne?  big_smile
Za ucenje o takvim stvarima preporucam Investopediu, Baby Pips, Forex Peace Army...ima puno materijala na internetu.


Nazalost, bez obzira na svoje akademske kvalifikacije - ne smatram se sposobnim da nekog nesto mogu uciti.
Topic sam otvorio kako za motivaciju sebi da vodim evidenciju - tako da sadasnji i bivsi igraci pokera vide gdje su sve te sposobnosti koje su cesto mukotrpno sticali primjenjive.

Zadnji popravljao pepy667 (27-03-2016 16:59:23)

Oh, you think SNGS are your ally, but you merely adopted the SNGs. I was born in them, molded by them. I didn’t see the ITM until I was already a man. By then, it was nothing to me but blinding (out)! The rivers betray you, because they belong to me!
00

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

Sad vidim kako je nekome tko ne igra poker kada cita neki poker post  lol  lol  lol  lol

Zanimljivo je pratiti projekt i nadam se da ces uspjeti u tome sto si naumio, ja sam osobno prelijen da ucim detaljnije o tome i o tom rijecniku tako da sam vecinom pogubljen dok citam, ali je zanimljivo pratiti to i vidjeti napredak pa mozda usput nesto naucim hehe Jedva nalazim snage uciti sve o pokeru i gitari sto trebam, kud sad naci energije za nesto o cemu prvi puta cujem ako me razumijes :DD

Ali sve u svemu zanimljiv projekt i GL i dalje wink

00

23

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

hvala pepy... znaci nis od fortrade-a, odmah mi je bilo cudno kad sam razgovarao sa agentom, i frajer me je zvao sa par razlicitih brojeva mobitela, i kad sam se odlucio uplatiti jer je rekao da ce mi sve u hodu objasnit, idem ga zvat i nemrem ga dobit. poslije on mene nazove i kaze da tak imaju stavljeno da samo oni mogu zvat, a mi njih ne....

uglavnom di se ti bavis razmjenom, na kojem site-u, kako si lovu uplatio i preko cega isplacujes...

gledao sam the big short, neznam jel znas kaj je to, pa sam sad sav nabrijan smile

00

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

trc napisao:

hvala pepy... znaci nis od fortrade-a, odmah mi je bilo cudno kad sam razgovarao sa agentom, i frajer me je zvao sa par razlicitih brojeva mobitela, i kad sam se odlucio uplatiti jer je rekao da ce mi sve u hodu objasnit, idem ga zvat i nemrem ga dobit. poslije on mene nazove i kaze da tak imaju stavljeno da samo oni mogu zvat, a mi njih ne....

uglavnom di se ti bavis razmjenom, na kojem site-u, kako si lovu uplatio i preko cega isplacujes...

gledao sam the big short, neznam jel znas kaj je to, pa sam sad sav nabrijan smile

Za binarne opcije koristim binary.com a forex kad krenem real money cu koristiti Oandu.
Isplata ko i u pokeru, Skrill ili Neteller najbolje.

Naravno da sam gledao the big short. Jako dobar film, ocekivao sam da ce dobit i vise oskara od jednog.

Oh, you think SNGS are your ally, but you merely adopted the SNGs. I was born in them, molded by them. I didn’t see the ITM until I was already a man. By then, it was nothing to me but blinding (out)! The rivers betray you, because they belong to me!
00

Re: Trading & Swearing - nesto novo, nesto divlje

Pošto većina ljudi ne razumije šta pišeš, mislim da bi dobro došlo da ubaciš više nama razumljivih i bitnih podataka. Tipa u jednom od postova si stavio da ti je postotak uspješnosti u prvom tjednu bio 62% što je 4-5 BI, opet 4-5 BI nam ništa ne znači jer nisi napisao koliko ulažeš love.

Mislim da većinu ljudi zanima koliko se tu stvarno da love zaradit, obzirom na ulog.

00