Re: Uske 2000 sati za 2022.

Uskebasi napisao:

Kroz sve ove godine igranja i coachanja vidio sam toliko toga, primjere ljudi koji su imali veliki potencijal pa nisu uspjeli i odavno vise ne igraju poker i neke koji su se prosto usemili i nisu ni izbliza toliko talentovani kao ovi prvi ali na koje bi ulozio zadnji cent.

Jesam ja ovaj drugi?

Zadnji popravljao rounder1984 (26-06-2022 19:21:51)

00

102

Re: Uske 2000 sati za 2022.

rounder1984 napisao:
Uskebasi napisao:

Kroz sve ove godine igranja i coachanja vidio sam toliko toga, primjere ljudi koji su imali veliki potencijal pa nisu uspjeli i odavno vise ne igraju poker i neke koji su se prosto usemili i nisu ni izbliza toliko talentovani kao ovi prvi ali na koje bi ulozio zadnji cent.

Jesam ja ovaj drugi?

Apsolutno. Steta sto mi te kripto uzeo.  big_smile

H2N10EZL
Kucajte ovaj kod u kupovini H2n proizvoda i imate 10 posto popust.
I jos vam ja vratim 12 posto od kupovine, dakle 22 posto total popust.
10

103

Re: Uske 2000 sati za 2022.

Samo 85%?
Mogao si vala da nabacis jos koji procenat gore big_smile  big_smile  big_smile

00

Re: Uske 2000 sati za 2022.

Pozdrav Uske od starog druga s pokerasa.rs smile

Koje sobe trenutno igras?

00

105

Re: Uske 2000 sati za 2022.

exaltedorbb napisao:

Pozdrav Uske od starog druga s pokerasa.rs smile

Koje sobe trenutno igras?

Sta se samo trolera pojavilo.  big_smile

Btw, za sve koje zanima gdje igram, mogu reci da trenutno igram na PokerStarsu ali uskoro planiram da predjem na GG jer je rakeback nesto veci a i Hem ne radi sto je dobra stvar jer trebalo bi da se uci i o igri bez Huda, kad sve sobe ukinu Hud pa da budemo spremni za taj trenutak a ne dozvoliti da nas odjednom presjeku pa da se navikavamo bzvz na igru bez Huda.


............

Ok, kraj mjeseca pa da malo podjelimo impresije.
Na kraju sam ostao na onih cuvenih 20 sati igre, bolja vijest je da me mentalno stanje popusta.

Jako sam se trudio da poslednjih dana ispunim sebi svaku zelju, da odradim neke rituale i stvari za koje nisam imao vremena.

Naravno, puno sam i razmisljao o svemu, nekako se sve te misli vrte oko tog da nemam pravo da se lose osjecam, posebno kad vidis da cijene rastu po 20-30 posto za iste artikle preko noci i da treba gutati knedlu i sjesti igrati na max.

Neko ce reci da je ovo previse samokriticno itd, ali prosto ne smatram da je tako.

Milioni ljudi bi bili presretni da su na mom mjestu a ja stalno nesto izvoljevam, ok jeste sve to tako, tjeskoba, depresija, ali ko jebe sve to.

Bas bi htjeo da se zahvalim i dosta nekim ljudima koji su mi pisali na skajp detaljno o problemima te vrste i nudili pomoc, bas mi je to prijalo jer nisam imao previse prilike da s tim sretnem u okolini u kojoj zivim.

Sto se tice plana za dalje, sutra navece cu poceti polako s igrom 11 dana, onda odlazak na more i kad se vratim ide full grind kako god da bude bilo.

Mogu i nakon ovog posta da objasnim 2 odlomka iz nastavka price, taman da pokrijem 5.7 i 15.7 jer tad necu biti tu.

Ako me uhvati inspiracija da napsiem neki edukativni text o igri, coachingu, neki esej pa makar i o stripovima ili nekoj bzvz temi, ako me uhvati volja i inspiracija za tako nesto, onda cu to svakako da uradim.

Cak mi je jedan bivsi ucenik rekao kako ovo pisanje moze da ima solidno terapeutsko dejstvo na mene i bas bi se slozio s njim, jer sam vec poceo pisati o nekim stvarima za koje zapravo zna jako mali broj ljudi i koje su za mene nekad predstavljale najvecu katastrofu u zivotu a danas ih gledam na nacin kao da zelim da ih izbacim iz sebe i kamo srece da sam u pravom trenutku imao nekog pored sebe ko bi mi omogucio da to prebrodim na pravi nacin.

Ok, ide dupli odlomak, cime se zavrsava ponovo jedan period mog zivota iz ranih godina, pa onda prije odlaska na more kacim kako je bilo nakon comebacka tih prvih 10ak dana nadolazeceg mjeseca.

POzdrav i sretno.  wink

H2N10EZL
Kucajte ovaj kod u kupovini H2n proizvoda i imate 10 posto popust.
I jos vam ja vratim 12 posto od kupovine, dakle 22 posto total popust.
30

106

Re: Uske 2000 sati za 2022.

Zacudo tetak nije saznavao za ovako nesto iako je vec pocelo trajati prilicno dugo.
Za novac tih 500-600 dem nije bila neka velika cifra da se primjeti u par mjeseci jer su dnevni pazari bili i po 2k dem nekad i njemu je od tog ostajalo oko 1/3 kao cista zarada.
Najbolje je radio jer nije bio pohlepan, 95 posto pijace je kupovalo robu od njega i onda prodavalo po svojim cijenama koje su bile astronomske.
Vrlo vjerovatan razlog sto se to oteglo jos neko vrijeme je i to sto su ga ljudi mrzili zbog tog pa mu niko nije zelio reci.

U medjuvremenu, uz Acu su se prikacili i neki njegovi prijatelji iz rodnog kraja pa bi i oni cesto jeli s nama jer mu oni puno znace, po njegovim rijecima.
Pokusavao sam da intenziviram poker, tj njegovo igranje jer su prohtjevi bili sve veci i vise mi ni 20dem dnevno nije bilo dovoljno.
Imao sam strasno puno uspjeha u pokeru jer iako su aparati bili veoma namjesteni radila je Borina fora iz Župe s duplanjem do kraja.
Problem je bio sto mi je nakon par velikih blokada ( jednog sam blokirao na max za 160 dem ) zabranjeno igranje poker aparata od strane gazda jer su bili uvjereni kako nesto mutim.

Posebno tragikomicna situacija je bila u kaficu simptomaticnog imena Black Cat koji je drzao izvjesni Joco, lijeceni alkos i bitanga od covjeka, koji je pokusavao da se na tom kaficu, jedino sto mu je ostalo
u zivotu, popravi i ponovo finansijski prodise.
Bila su tri sankovska aparata u prostoriji u kojoj se ulazilo desno kad udjes u kafic i koja je bila odvojena.
S lijeve strane je bio sank, a u samoj prostoriji s aparatima ta tri komada su bila poredana uza zid tako da kad bi igrao iza ledja bi se nalazio bilijar koji sam prezirao
jer je imao najostrije martinele u istoriji.

Joco je bio toliko rijesen da ustedi pare da nije zelio zaposliti bilo kog konobara vec brata koji je u potpunosti slijedio njegove naputke i agende.
Glavna agenda je bila da se pare odatle ne mogu iznijeti vec samo ostaviti.
Joco nije skrivao odusevljenje kad je neko gubio ali ni tugu kad je nosio.
Jednom on igra bilijar s nekim starijim covjekom, i ja imam nekih poena blizu blokade, tipa 9k, kad on vice iza ledja: *Sunce ti jebem koliko ima poena*
Na to mi prilazi taj covjek koji je igrao bilijar i kaze mi, ajde momcino oderi ga barem za 300 marona, a ovaj vice nemoj jebo te ionako sam propao.

Brat je se pokazao kao jedan od najvecih otimaca koje sam imao prilike da sretnem u zivotu.
Posebno je bila upecatljiva situacija kad sam dosao i stavio ulog 11 i par minuta posle dobio 5 istih za nekih 60ak dem.
On je poludio i vikao kako ne moze to da mi isplati nikako.
Kad sam ga upitao zasto smislio je genijalan izgovor.
Kaze sad su ljudi prije tebe na pola sata bili i namjestali taj aparat i ja sam im rekao da ga namjeste da ne moze dati 5 istih.
Posto si ti dobio 5 istih onda su oni sigurno nesto pogrijesili i tvoj dobitak nije regularan i posten.

To je bilo cak i za mene i moju ovisnost previse pa sam odlucio da tu vise ne ne igram.
Medjutim Aco i druzina su me nagovarali da nastavim igrati jer brat kad se dobiju pare ne da da ih izneses ali mozes da ih koristis kao bon za pice.
Tj davao je da se pare popiju.
Ja ni tad a ni poslije, cak i u takvom okruzenju nisam pio ni pusio pa me to nije zanimalo.
Ali njih jeste pa sam po nekim svojim nedoraslim i neiskusnim definicijama prijateljstva pristajao na to, gledajuci ih kako zapijaju moj dobitak.

Istovremeno su poceli da izvlace i novac na razne nacine.


Ja sam vec po mojim procjenama obilno presao uzetih 1000 dem i priblizavao se cifri od 1500.

Sudbinu je zapecatio dolazak video igrica, neki ljudi su otvorili Sega Mega igraonicu i tipa 15ak minuta igre naplacivali 1 dem.
Tu sam poceo da provodim dosta vremena sto je rezultiralo jos vecim troskovima.

Ali na srecu nije dugo potrajalo.

Neko je javio tetku sta radim, on je odlucio da to sve malo prouci, pratio me, i jednu noc kad sam se pojavio preda mnom i majkom je sve izdeklamovao.

Nastavljam u iducem postu.


( spajam dva odlomka u jedan )









Taj trenutak u kome se to desilo i dan danas u meni budi traume.
Naravno da je to moja krivica i bilo bi totalno bezumno da okrivim i lose drustvo koje me na to navelo ili njega zasto nije sklanjao bolje pare od 15 godisnjaka.
Rekao je da sam potrosio oko 2000 dem ali nije bilo toliko ali ni daleko od tog, vjerovatno oko 1600-1700.

Sjecam se da mi je bila muka dok sam pricao dok je majka slusala pored mene u nevjerici a ja sve priznavao.
Sjecam se i njenih rijeci da ce me jos sutra odvesti psihologu da me smjesti u ludnicu.

On me pitao stalno cime je to zasluzio itd.

Jos gore od svega toga tetka je napala mamu da je i ona umjesana u to, a ona naravno nije imala veze, ali je to direktno uticalo na to da narednih nekoliko godina ne pricaju.

Iako je bila vec ponoc razgovor je zakljucio s rijecima da ne zeli lopove u kuci i da se odmah selimo odatle i da ujutro ne zeli da nas vidi tu.
Iako je majka bila van sebe od bijesa na mene ipak sam osjetio, kao u svakom trenutku zivota, da stoji uz mene.

Pokupili smo to malo stvari sto smo imali u nekoliko kesa i u gluvo doba noci izasli i krenuli pjesice prema djedovoj kuci jer nismo imali gdje drugo.

Sjecam se da sam tih 5-6 kilometara puta pokusavao pricati s majkom da je barem malo oraspolozim a ona mi je blago odgovarala na sve iako je bila u vidnom soku.

To je bila noc s 23 na 24.4.1996 --- imao sam 15 godina.

Na neki cudan nacin bilo mi je lakse sto je sve gotovo, sto sam se rijesio svega toga i skinuo kamen sa srca.
Ali cijelim putem i mnogo dana kasnije mi je samo jedna misao odzvanjala u glavi: TI si lopov, ti si lopov, ti si lopov.

Mnogo godina kasnije, sad cu u ovom vremeplovu da ih preskocim, a i majka mi je govorila da im jednog dana moramo vratiti te pare, barem djelimicno sam ispravio svoju gresku.
Finansijski.

Kad sam stao potpuno na noge, zahvaljujuci iskljucivo pokeru koji mi je mnogo dao u zivotu ali nekad mi je i uzimao, preracunao sam da 2000 dem koliko je on procjenio
iznos tada mozda oko 2000 eura i onda sam u par godina mojim rodjacima ( tj njihovoj dvoje djece ) davao pare gdje god bi ih vidio.
Dao sam im za par godina oko 60k eura sto je 30x vise od onoga sto sam ja ponesen losim drustvom, ali i losim sobom, ( od cega nikad nisam bjezao ) tada ukrao.
Bol ne mogu da vratim, ni njihovu ni posebno majcinu ali su mi sve odavno oprostili i bio sam ponosan kad sam nakon mnogo godina ponovo usao u tu sobu gdje sam proveo te pola godine svog zivota.

Barem sam na neki nacin izravnao svoje racune, iako sam radio stvari na koje nisam ponosan, prema ljudima koji su uvijek bilo ok prema meni sam odavno platio sve svoje dugove i pretplatio.

Volim reci recenicu da sam izravnao racune jer drugacije ne bi mogao zivjeti normalno, svi dugovi su podmireni, svi racuni naplaceni i slobodan sam poput ptice koja je jos uvijek dezorijentisana
nakon dugog boravka u kavezu ali je sretna sto je slobodna i sto napokon moze da leti bez icega sto je sputava.

S ovom pricom pocinje jedno posve novo poglavlje mog zivota u kojem sam u iducim godinama igrao vrlo malo ili nimalo ali cu opisivati svoje impresije, a najvise emocije koje sam dozivljavao
u raznim situacijama.

Hvala na citanju i sretno.

Zadnji popravljao Uskebasi (29-06-2022 22:47:05)

H2N10EZL
Kucajte ovaj kod u kupovini H2n proizvoda i imate 10 posto popust.
I jos vam ja vratim 12 posto od kupovine, dakle 22 posto total popust.
50

107

Re: Uske 2000 sati za 2022.

Pored nevjerovatnih rezultata, mene fascinira sposobnost da odvojis probeme iz realnog zivota od pokera. Vjerujem da bas mali procenat ljudi bi bio u stanju ubijati ovu igru, a da se relativno često susreće sa tim "crnim" epizodama. I ja sam jedan od ovih koji te prate bar 10ak godina na raznim balkanskim forumima (nisam trol big_smile ) i sjećam se da si uvijek otvoreno pisao o svojim problemima, a uprkos tome iz godine u godinu si napredovao u pokeru, a svi znamo koliko je "hladna glava" bitna u pokeru. Zanima me kako si uspio izgraditi tu mentalnu čvrstinu, koja je potrebna za poker? Da li je poker sam po sebi bio bijeg o tih problema, što je samo po sebi olakšalo  postavljanje granice između real lifea i pokera? Izvinjavam se ako je previše lično...

00

108

Re: Uske 2000 sati za 2022.

loldurrr napisao:

Pored nevjerovatnih rezultata, mene fascinira sposobnost da odvojis probeme iz realnog zivota od pokera. Vjerujem da bas mali procenat ljudi bi bio u stanju ubijati ovu igru, a da se relativno često susreće sa tim "crnim" epizodama. I ja sam jedan od ovih koji te prate bar 10ak godina na raznim balkanskim forumima (nisam trol big_smile ) i sjećam se da si uvijek otvoreno pisao o svojim problemima, a uprkos tome iz godine u godinu si napredovao u pokeru, a svi znamo koliko je "hladna glava" bitna u pokeru. Zanima me kako si uspio izgraditi tu mentalnu čvrstinu, koja je potrebna za poker? Da li je poker sam po sebi bio bijeg o tih problema, što je samo po sebi olakšalo  postavljanje granice između real lifea i pokera? Izvinjavam se ako je previše lično...

Zanimljiva pitanja.
Krivo mi je sto me vise ucenika ne pita ovakve stvari.  big_smile

Mislim da je na prvom mjestu za tako nesto zasluzan analiticki um.
Malo je igraca koji ce u mjeri poput mene koristiti svaki moguci podatak koji mu moze donijeti prednost u igri.

U prevodu, kad sjednem igrati ja zaboravim na sve ostalo.
DO te mjere da bi random liku vjerovatno trebala boca votke da zaboravi neke trenutne probleme.

A to znaci, max fokus, gledanje statsa, razmisjanje, pracenje sta fish radi u rukama gdje nisam tu.
Tako da ne stignem misliti na probleme bukvalno.

Uzasavam se bilo kakvih generalizacija u coachingu, poput uvijek rejzajte svaki donk bet isl i to zaista pokusavam da prenesem na svakog ucenika.

Mnogo puta se zna desiti da izadjem sa stola gdje imam super donka, samo zato sto imam s njim 50 ruku a ja nisam vidio da on ista radi ( znaci nesto sto hud nije zabiljezio ).
Dakle, da ponovim max fokus.

Ono sto je vecini paradoksalno, ja sam zapravo najbolje rezultate postizao kad sam imao ( ili mislio da imam ) najvece probleme.
Na neki nacin, poker mi je bio odlican bijeg i mogao sam da zaboravim na probleme dok igram.

E sad je zanimljivo pitanje za dalje, koje se namece samo po sebi, kako postici takav fokus?

To je zaista skup velikog broja faktora.

Na coachinzima cu insistirati da ljudi vjezbaju vizuelno gdje se nalazi koji dio huda, da ne iskljucuju avatare protivnika jer je mnogo lakse zapamtiti covjeka po avataru nego po nicku, da u svakom trenutku pokusaju iskoristiti svaki moguci info i analiticki razmisljati.
Naravno, mnogo puta dobijem odgovor, da je to vrlo tesko i zamorno i da dolazi do prevelike potrosnje materijala i da se lako predje u mod b ili c gdje se vise ne razmislja.

To jeste istina, u pocetku je bolno, vrlo bolno, glava bude poput lubenice ali je poenta da nakon nekog vremena, recimo godine dana, vas mozak pocne sam od sebe da obradjuje informacije, tj ja te stvari sada dobijam servirane na pladnju jer dolazi do neke automatske obrade podataka bez ikakvog truda s moje strane.

Ako moram navesti primjer, neka bude ovaj.
Koliko puta vam se desil oda vozite auto i zamisljeni ste i onda shvatite da ste presli 10 kilometara nekog poznatog puta a da se uopste ne mozete sjetiti da ste okrenuli volan, stisnuli kocnicu, zaobisli pjesaka.
JednOstavno se sve desilo automatski jer ste dovoljno uvjezbani da je to vasa podsvijest sve uradila umjesto vas.

Vrlo je slicno i s pokerom.
Nakon dovoljno razmisljanja sve ce se odvijati automatski i imacete apsolutnu A igru a da vas nista ne boli.

Sekundarna stvar da se dodje na taj level, rekao bi da je ova.

Izrazite emocije dok igrate ako imate potrebu za tim.
Nemojte biti previse fini.
Ako imate potrebu razbiti mis ili probuditi zgradu u 4 ujutro onda to uradite, nemojte to drzati u sebi.

U sportu bi to poredio s Djokovicem npr.
Klasicni primjer igraca koji je na najvisem nivou sposoban da svoje nerviranje pretvori u bolju igru.

Kao nesto trece bi dodao da je potrebno da u sessione sjedate voljni, odmorni i zeljni igre.
Evo ja sam trebao nakon 20 sati igre prosli mjesec da igram veceras ali opet nisam spreman i pisem ovaj post umjesto da igram.
Propada mi challenge zbog toga.
Briga me za challengom, znam da ce opet doci mjeseci kad cu igrati po 200+ sati i sabiti po 20-30k zarade.
Trenutno mi to predstavlja mucenje.

U ovim situacijama za mene je najvaznije da pokusam izmisliti sto vise nekih mentalnih rituala koji bi me doveli do stanja da sam savrseno sretan i zadovoljan.

Za vecinu su ti rituali smijesni, tj rekli bi da spadaju mozda i u opsesivno kompulzivne poremecaje.

Mozda cu veceras cijelu noc potrositi, umjesto igre, da pogledam tipa neke utakmice od prije 20 godina na YT, koje nemaju gotovo nikakav znacaj, lupam 1/4 finala EP u kosarci iz 95e godine, jer mi je to palo na pamet.
Ili cu otici do mjesta gdje sam isao u osnovnu skolu i onda ostati par sati pred srusenom skolom.
Ukratko, radicu neke glupe stvari za koje nisam imao vremena mozda, ali sad mi neki unutrasnji glas sapuce da cu tako ostvariti tu neku unutrasnju harmoniju koja mi je potrebna i koja ce me do vrha napuniti energijom koju ce onda postepeno gristi tjeskobe i depresije.

Nekad ce glavni motiv i pokretac biti strah.

Prosto ne znam da radim nista drugo osim ovoga, cijeli zivot sam u tome, i onda cu se natjerati da igram i kad nisam najbolje.
Tad necu biti na top nivou ali cu opet biti prisutniji nego 98 posto drugih igraca.

Od svih filozofskih igraca koje sam ikada procitao mozda je smijesno da onu najdrazu citiram iz Rokijevog filma.

Kad on vec kao ostarjeli, penzionisani borac, pita mladog prvaka, jel se ikad bojao.

Na prvakov odg da se nije nikad nicega bojao, on mu odg da se on jako bojao.

TO me je tjeralo da se trudim, rekao je.

Bas sam fasciniran tom izjavom jer sam u njoj cesto prepoznavao sebe.


Dakle, nekad strah od buducnosti i neizvjesnosti, nekad pozitivna energija skupljena gore opisanim metodama, to je ono sto me pokrece godinama.

Tu je naravno i iskustvo, kad si cijeli zivot u nekim oblicima kockanja, moras razviti neki instinkt za prezivljavanje, shvatiti da si u dzungli i vrlo cesto sumnjati u sve jer si se nagledao svega.

Da imam izbora uvijek bi radije poslusao pricu nekog starog kockara od 65 godina, ko je igrao poker i kupio fore ili ih sam izmisljao, nego da slusam nekog osrednjeg HS  rega.
Jer danas na svijetu mozda ima 10 ljudi koji su u stanju da u pokeru izmisle nesto novo sto funkcionise, ostali su samo odlicni copy paste.

Eto, nada mse da sam odg barem na dio sto si zelio da cujes.  wink

H2N10EZL
Kucajte ovaj kod u kupovini H2n proizvoda i imate 10 posto popust.
I jos vam ja vratim 12 posto od kupovine, dakle 22 posto total popust.
20

109

Re: Uske 2000 sati za 2022.

[youtube_wide]www.youtube.com/watch?v=0EGbVXobqbc[/youtube_wide]

Kad sam vec spomeuo stare kockare, dok nije postojao internet, ova emisija me bas odusevila i upijao sam svaku rijec.

Posebno mi je fascinantan dio gdje igra HU onaj zatvoreni poker i zna da protivnik igra s ogledalcem i vidi sta on ima u rukama.
I onda kad ima AAK87, vuce tri karte u zamjeni ali ne ide na AA vec na K8, jer ako dodje tipa AJ9 on ce nesto odigrati, protivnik ce misliti da je isao na AA ofc i foldace.

Pa je tako imao AAKJ7, isao na KJ i dobio KKJ a protivnik imao tri Q i mislio da je on ofc AAKKJ, i tapirao ga u ruci na njegovu foru.

Lako je to kad ti neko kaze, ali sam izmisliti ovakve kontra fore, to je vec umjetnost.

Zadnji popravljao Uskebasi (02-07-2022 00:24:42)

H2N10EZL
Kucajte ovaj kod u kupovini H2n proizvoda i imate 10 posto popust.
I jos vam ja vratim 12 posto od kupovine, dakle 22 posto total popust.
10

110

Re: Uske 2000 sati za 2022.

Hvala puno na detaljnom odgovoru, ovoliki post nisam ocekivao big_smile. Veoma inspirativan. Iznio si par zanimljivih stvari, koje možda ranije i nisam primjećivao, a nakon ovog posta sam razmislio o njima. Npr. ovo za avatare, često mi se desi da po defaultu uradim neki potez i onda budem ljut na sebe, jer nisam odmah vidio da je neki protivnik, s kojim imam dugu istoriju, promijenio avatar, i vs kojeg taj potez apsolutno nema smisla.

Zanimljiv mi je i ovaj dio gdje kažeš da izbjegavaš igru, ako nisi max fokusiran. Vjerujem da je i to veliki problem ogromnog procenta pokeraša. Računam da većina ljudi ima neku ustaljenu rutinu igranja i onda često igraju i kada nisu spremni, pa ako igraju 200h mjesečno, 100h je otaljavanje posla.

Ovog lika sam gledao nekad davno, moraću opet pogledati da se prisjetim, jer sjećam se da je i meni bio zanimljiv big_smile.

00

111

Re: Uske 2000 sati za 2022.

loldurrr napisao:

Hvala puno na detaljnom odgovoru, ovoliki post nisam ocekivao big_smile. Veoma inspirativan. Iznio si par zanimljivih stvari, koje možda ranije i nisam primjećivao, a nakon ovog posta sam razmislio o njima. Npr. ovo za avatare, često mi se desi da po defaultu uradim neki potez i onda budem ljut na sebe, jer nisam odmah vidio da je neki protivnik, s kojim imam dugu istoriju, promijenio avatar, i vs kojeg taj potez apsolutno nema smisla.

Zanimljiv mi je i ovaj dio gdje kažeš da izbjegavaš igru, ako nisi max fokusiran. Vjerujem da je i to veliki problem ogromnog procenta pokeraša. Računam da većina ljudi ima neku ustaljenu rutinu igranja i onda često igraju i kada nisu spremni, pa ako igraju 200h mjesečno, 100h je otaljavanje posla.

Ovog lika sam gledao nekad davno, moraću opet pogledati da se prisjetim, jer sjećam se da je i meni bio zanimljiv big_smile.

E upravo si pogodio srz sa zadnjim dijelom posta.
200 sati nije nista ako ce od njih 80 biti odigrano na silu i u losem modu.
Na kraju ce uvijek ispasti da je sav profit dosao iz onih 120 a ovih 80 je bilo mucenje.

H2N10EZL
Kucajte ovaj kod u kupovini H2n proizvoda i imate 10 posto popust.
I jos vam ja vratim 12 posto od kupovine, dakle 22 posto total popust.
00

112

Re: Uske 2000 sati za 2022.

Evo me s polovicno dobrim vijestima.

Koja je losa?
Losa je da nisam igrao poker ovaj mjesec.
Zar opet, to je sad vec pun mjesec pauze.
Ali mozda to cak nije ni toliko losa vijest kad se uporedi s onom dobrom.

A dobra je da sam dosta bolje, da svaki dan osjecam da sam sve puniji energije, par puta sam otisao i na trening i ono sto je najbitnije puno vremena proveo s porodicom.
Skoro svaki dan sam ih negdje izvodio i to onako neplanirano, kad bi mi god sta palo napamet.

Dobra vijest je i da idem 12.7 10 dana na more koje ne volim, ali kad znam da cu opet biti s njima mogu reci da se cak nestrpljivo radujem tom trenutku odlaska.

Nevjerovatno koliko se mijenja raspolozenje.
I nevjerovatno koliko uzivam i u najmanjim sitnicama koje me pune energijom, tim ritualima o kojima sam pisao u nekom postu ovdje.
Da barem zauvijek ostane ovako, i naravno da u to uklopim grind i coaching, bila bi najbolja stvar na svijetu.
Ali ok, necu zazivati crne dane...

Nemojte me jos otpisati za challenge, za tih 4k sati za dvije godine.
Osmi mjesec ce sve reci, ako ne bude 200 sati onda cu priznati da sam izgubio i plan ce biti da u narednoj godini zavrsim moju pricu a od cheallengea se casno oprostim odnosno pokusam smanjiti zaostatak koliko god je to moguce.

Hvala i svima onima koji me podrzavaju na skajpu, jedan mi je cak rekao da moje pisanje moze imati terapeutsko dejstvo, nadajmo se da je tako.

Btw, nesto sam citao na drugom forumu pa me je neki lik nasmijao kad je rekao kako je na Ipokeru nemoguce uzeti pare na nl10 jer su svi tvrdi kao kamen.

Onako, po mojim ritualima koji bi me cinili sretnim po nahodjenju, sta god mi palo na um, zelio sam se vratiti u daleku proslost i provjeriti sad kad nema Rusa kakva je igra na nl10 zoomu na Starsu, a ono sto me ucvrstilo u toj namjeri bilo je da mozda mogu pomoci s nekim savjetima ljudima koji igraju te microse, pa sam ih izvukao i mogu ih okaciti u iducem postu.

Juce mi najbolji ucenik salje ruke s nl 1500 a ucitelj igra zoom nl10, pa smo se bas smijali kad sam mu pokazao sta radim  big_smile

Uglavnom krenio sam s nl 50 prvo i odigrao par k ruku ( onda sam se sjetio da Mello svakako pomaze tim igracima koji igraju nl 50 pa otisao na 10 ), runao ko bog i uzeo 500 dolara i vidio mozda jednog fisha,
Onda sam uzeo mozda na 8k ruku 10 stekova na nl10, vidio sam i dva forumasa.

Da me neko pita koliko bi imao wr na zoom nl10, vjerovatno bi rekao max 8bb od igre.


Ali ono stvarno nema smisla igrati, nisam vidio vise od par fisheva na nl10, sve reg do rega, i svi imaju isti stil odakle god da su, uzasno niti i uzasno tajt.
I neki osjecaj ili ja nisam navikao, da igrajuci to zacas odumres i pocnes samo kliktati.

U svakom trenutku u lobiju je bilo barem 20 Japanaca, jbt covjek zivi u Japanu i ide igrati nl10, Englezi i Svedajni regovi na nl10 itd, sve isto kao i prije 10 godina.

Ali eto ko igra, u svakom slucaju izvadio sam 9, po mom misljenju, izuzetno korisnih savjeta, koje okacim u iducem postu pa oni koji igraju isl mogu i nesto prokomentarisati, pitati itd.

Ok, kacim to ispod, mozda prije odlaska ubacim jos dva odlomka biografije, potom me nema do 23og, i onda sledi surovi grind.

Pozdrav i sretno svima.

Zadnji popravljao Uskebasi (09-07-2022 02:46:27)

H2N10EZL
Kucajte ovaj kod u kupovini H2n proizvoda i imate 10 posto popust.
I jos vam ja vratim 12 posto od kupovine, dakle 22 posto total popust.
10

113

Re: Uske 2000 sati za 2022.

1. Svi koriste princip koji se u biti koristi vs unknown fisheva, tj najbolje funkcionise vs njih, a to je jaci hand jaci sizeing odmah od flopa.
Dakle, ako neko beta 3/4 flop to nije zato jer zna da bi se trebao polarizovati na tom flopu vec prosto ima i koliko god weak izgledalo nije nikakav problem baciti cak i top par na takav sizeing.

2. Check behind flop, cak i na nekim flopovima gdje se precesto ocekuje da ima hand srednje jacine kojim uvijek calla turn, kod njih je pretezno fold, dakle
cak i neki flop KJ5 kad chekiraju iza mozete stabovati turn oop.

3. Sizeing pola pota flop, pa onda 40-50 posto turn ip je uvijek bio top par bez kickera, dakle nesto u sta nisu sigurni i zele checkirati river.
Ako imaju osrednji hand poput tpwk i turn nesto zakomplikuje pa checkiraju onda zovu river.

4. Generalno nemojte izvoditi blefove na riveru, koliko god bili tajt ne foldaju nijedan capovani range, bez obzira na akciju koja se desila.
U prevodu, moglo bi se reci da ne foldaju nijedan hand koji izgleda dobro ali je u odnosu na akciju cisti blef cutcher.
Npr 3 bet s QQ ip i dobijem c/r na A32 i zovem s bd, turn neki J , check, check, river 8 i pada boja, on 1/3 ja shove 120bb snap call sa A2s.
Ili npr 3 betam rega CO vs Mp s ATs, i btn reg cold calla i reg s mp doplati, flop Q83 s nekim fd, svi smo check, turn je 4 i otvara mi BD flush, reg s mp beta 3/4 i ja call, btn fold i river pada neka 6 i meni boja i on c/c u sekundi river shove preko pota s KQo bez te boje.
Takvih ruku je bilo desetine.
Dakle, vrlo strpljivo i bez nekih 3 barel i fancu bluffova cak i s dobrim blockerima.
Masu puta su potali river gdje sam imao najbolje blokere za nuts flush ili fulove na uparenom boardu ali nisam to nijednom uradio.

5. Niko nije svjestan rangeva i boardova koji su bolji za njega ili nas.
Imaju masu auto checkova i auto foldova, posebno auto checkova gdje recimo b vs b na 654 oni checkiraju iza ruke poput T9 ili JT.

6. Value betajte kao ludi, koliko god oni to ne rade, vi morate.
Cak i kad mislite da je spot gdje vam protivnik sigurno folda top par a vi imate mrvu jace od toga opet betajte.
Koliko god bili scary i tight kao agresori, kao calleri previse zovu do kraja i za stek.
Meni je u mwp 3 betanom, reg chekirao na neuparenom boardu second nuts flush u potu od 70bb gdje smo imali jos po 70.
Kad nisam pao sa stolice.
Ili kad sam u 3 betanom oop kao 3 betor na turnu hitao par + fd pa c/c turn i river pao blank i bd boja i reg ip snap checkirao srednji set.

7. Nemojte se cak upustati i u neke double barelle, vecina stvari se zavrsi na flopu, posebno u 3 betanim ljudima je prosto prejak calling range.
Npr 3 betani BTN  vs co, na co se na showdownu pojave s AK kad su calla 3 bet, ili sa sb se vs bb pojave kao calleri 3 beta na showdownu sa QQ.

8. Niko ne slowplaya jake ruke do rivera, u pocetku sam imao dosta dobrih spotova za blef gdje sam odlucio da idem do kraja ali sam bukvalno svaki put bio presjecen s shoveom na turnu.
Nemojte da vas to ohrabri s blefovima, iako je tacno da se na riveru ne pojavljuju s nutsevima previse zovu kad su caped i niko ne folda top par do kraja.

9. Najbitnije, nemojte biti ludi da ijednog rega ovde platite tri streeta ako vam za call trebaju i neki blef comboi.
Oni checkiraju u 3 betanom ip AK na riveru na KQ753 i sl.

Zadnji popravljao Uskebasi (09-07-2022 02:50:54)

H2N10EZL
Kucajte ovaj kod u kupovini H2n proizvoda i imate 10 posto popust.
I jos vam ja vratim 12 posto od kupovine, dakle 22 posto total popust.
20

114

Re: Uske 2000 sati za 2022.

Vratija se Šime. smile

Vidim da je Rexonja postao top tema, sasvim zasluzeno.  smile

Ok, vratio sam se prekjuce, namjestio sta sam trebao i sutra se zvanicno bacam u grind.
Mislio sam mozda, za bolju motivaciju, ubacit jos challenge u challengu, nesto tipa kao 1k sati do kraja godine uz toliki i toliki profit, pa i neke opklade, ali posto vec znam da se niko nece javiti svjestan sam da bi to bilo gubljenje vremena.

Mozda je tako i bolje.

Ne da mi se previse pisati o impresijama s odmora jer bi morao da zagazim u mnogo toga, poput cijena, sadrzaja itd o cemu imam generalno lose misljenje ali sam 100 posto siguran da nikad vise necu ici ljetovati u Hrvatsku.

Osjecam se trenutno, onako.
Rekao bi neutralno.
Ali je mnogo tog sto me i dalje nervira u zivotu i na sta mislim precesto, pa cu vremenom da se trudim da to polako izbacujem.

Odsad dakle opet krecu redovni updejti pa cemo da vidimo dokle cemo da stignemo.

Ubacicu sad nastavak bio pa se opet pisemo 5.8 negdje s novim dijelom i onda 10.8 ide prvi poker updejt.

Pozdrav i sretno  wink

H2N10EZL
Kucajte ovaj kod u kupovini H2n proizvoda i imate 10 posto popust.
I jos vam ja vratim 12 posto od kupovine, dakle 22 posto total popust.
00

115

Re: Uske 2000 sati za 2022.

24.4.1996 je dakle osvanulo posve novo poglavlje mog zivota koje nije previse slutilo na to da ce jednog dana poprimiti danasnji epilog.
Bile su to uzasne posleratne godine kad je na svakom koraku stajalo samo siromastvo.
Neko je jednom rekao kako nema veceg zla od siromastva i bio je u potpunosti u pravu.

U nekoj novoj zemlji, u kojoj je rat netom zavrsio, nije bilo nista.
Nikakve firme nisu radile, u cijeloj ulici niko nije radio, svaki rad je uzvracan nekom protuuslugom ( opet radnom ) i u toj tmurnoj atmosferi dani su se nekako sumorno vukli.

Prva stvar koja je uradjena da je otac otisao da mi opravda sve one silne dane koje nisam isao u skolu.
Do kraja skolske godine je ostalo vrlo malo, manje od mjesec i po jer sam zavrsavao osmi razred.
Prihvatio sam se knjige i dok su me nastavnici zadivljeno gledali fascinirani kako je moguce da neko lekcije deklamuje kao pjesmice tako je postalo sve izvjesnije da cu skolsku godinu zavrsiti s odlicnim.
To se i desilo.

Scena koje se i danas cesto sjetim jeste ona da mi je majka krpila hlace iglom i koncem za matursku vecer.

Takve stvari ostave oziljke, duboke, puno uticu na psihu i vremenom oblikuju nas i nasa uvjerenja.

Nisam imao pojma sta bi upisao, nista me nije zanimalo, izbor je bio veoma mali, tad sam imao kao neku simpatiju pa sam se odlucio za gimnaziju koja je bila kao experiment, tj
vodili smo se kao istureno odjeljenje susjednog grada.
Na prijemnom sam uspio da prepisem matematiku i to je bilo to.

Par rijeci o mom djedu gdje smo zivjeli.
Bila je velika kuca koju je prepisao mojoj majci, dok je sumu ostavio tetki.
U istom dvoristu je bila i manja kucica gdje je on zivio.
Djed je bio nepokolebljiv karakter, vrlo dobar ali i uzasno zivcan.
Penziju je zaradio u Hr, u bivsem komunistickom gigantu Djuri Djakovicu ali nije mogao da zbog nepostojanja diplomatskih veza uziva u toj penziji.
Cesto je mastao o zaostacima koje ce jednog dana dobiti.

U mladosti, a i kasnije, bio je dosta zajeban.
Volio sam slusati price kako je posle WWII u susjednom Hr selu, odakle je bila moja baka, 4-5 puta izbjegao smrt kad su ga njena 4 brata uporno pikirali da ga izbodu jer nisu dali da se baka uda za nekog ko nije bio Hrvat.
Uglavnom, ono sto je trebao biti potencijalni problem je kako uskladiti njega i oca, pa je moja majka skupa sa mnom prezivjela mnogo stresnih situacija.

Kuca je bila spaljena, krov nije postojao vec je samo prekriven onim salonit ili lesonit plocama, kako su se vec zvale.
Ploca je propala s jedne strane u potpunosti, sredjena je jedna soba u kojoj za mene nije bilo mjesta vec sam spavao u drugoj, sto je posebno tesko bilo zimi gdje sam prakticno vidio nebo i
osjecao zvizdanje vjetra oko usiju.
To se nekako i moglo rijesiti navlacenjem deke preko glave ali mi je najveci problem pravio smrznuti nos, zbog cega sam se svako malo budio.

Jedina sansa da se dodje do nekog casha, ne samo ja vec i cijela ulica, bilo je kupljenje puzeva.
Sezona je trajala obicno od pocetka 4og do kraja 5og mjeseca kad bi trava vec postajala prevelika.
Postojalo je ogromno podrucje uz Savu koje je bilo njihovo prirodno staniste.
Naravno, morao si da krenes dok je bio mrkli mrak, jer ako si cekao 6-7 ujutro da ustanes prije tebe bi proslo vec dosta ljudi pa je ulov bio manji.
Uz to je mnogo podrucja bilo pod minama pa se nije jednom desilo da neko hrabriji ode u neko podrucje koje nije ocisceno pa naleti na minu.
Osim tog, jako sam se plasio zmija.
Nevjerovatno je koliko panican strah imam od njih, ako smo zaista imali prosle zivote onda sam ja u vecini umro od ujeda zmije. big_smile
Mogao si nekad da nadjes i po 20-30kg za dan sto je predstavljalo, po cijeni od 1 dem za 1kg, nekih 20-30 dem.
Najveci problem je bio nositi 20-30kg kad se natovaris a odmaknuo si od kuce i po 15ak km.
Uglavnom, u narednim godinama za sve nas je to bio jedini nacin da vidis neki novac.

Nedaleko od nas se nalazio i Savski kanal u kojem je bilo ribe.
To su sve bile babuske koje su bile pustane iz obliznjeg ribnjaka pa smo tu pecali.
Moglo se uhvatiti i desetine kg svaki dan pa bi onda cijela ulica pravila riblje pljeskavice.

Imao sam jako mnogo slobodnog vremena koje sam provodio sam.
U cijeloj ulici niko nije imao televizor.

U skoli je islo posve ok, ofc matematiku sam prepisivao, a za sve ostalo sto nije imalo veze s matematikom nije postojao nikakav problem.
Prvo polugodiste sam zavrsio odlicnim.

Nastavak slijedi smile

H2N10EZL
Kucajte ovaj kod u kupovini H2n proizvoda i imate 10 posto popust.
I jos vam ja vratim 12 posto od kupovine, dakle 22 posto total popust.
40

Re: Uske 2000 sati za 2022.

Koji je problem u Bosni?  Zbog cega ta zemlja ne moze da se pokrene, bas dugo slusam kako je losa ekonomska situacija tamo.
Bosanci mi deluju kao fini i normalni ljudi, nikako da razumem u cemu je stvar yikes
Jel raspad Jugoslavije uveliko uticao na Bosnu, i oni ratovi devedesetih, jel moguce da zbog toga i dan danas ne moze da se pokrene zemlja?

Zadnji popravljao exaltedorbb (29-07-2022 19:42:18)

00

117

Re: Uske 2000 sati za 2022.

...

Zadnji popravljao Uskebasi (29-07-2022 23:28:44)

H2N10EZL
Kucajte ovaj kod u kupovini H2n proizvoda i imate 10 posto popust.
I jos vam ja vratim 12 posto od kupovine, dakle 22 posto total popust.
00

118

Re: Uske 2000 sati za 2022.

O politickim dijelu pitanja ne zelim da pricam, kao sto sam vec napisao u nekom odlomku.

Za ekonomski dio mogu ti odgovoriti.

Situacija nije nesto posebno losija nego u ex yu.

Obicno ljudi misle kako smo ovdje najveca sirotinja, sto je daleko od istine.
U odnosu na Srbiju ne bi rekao da zivimo ista losije a i sa Hrvatskom razlika nije velika kako se uporno predstavlja.

Bez obzira sto je prosjecna plata u HR nekih 900e a ovde malo vise od 500, razlike u cijenama su ogromne a to najbolje znam ja koji cijeli zivot zivim na granici s HR.

Skoro 30 godina je prava najezda ljudi iz Hr u soping ovdje a kupuju sve jer je sve jeftinije.
Sve do ovih poslednjih desavanja ljudi iz Hr su tocili gorivo ovdje i mogli da ustede tipa po 20-30eura cak na rezeorvaru goriva.

Ne postoji artikl u HR a da nije najmanje 30 posto skuplji nego ovde, bukvalno sve.

A godinama su za neke proizvode razlike bilo duple, kao npr cigarete, alkohol, ulje itd.

S takvim odnosom cijena ono sto mi ovdje mozemo kupiti za 550 eura u HR ce kostati oko 750-800. tako da bi rekao da je Hr standard tek neznatno bolji sto se tice kvaliteta zivljenja.
To za EU i mogucnost da ides gdje zelis isl, kvalitet autoputeva i ostalo naravno da ne moze da se poredi, cisto govorim iz neke perspektive potrosacke korpe a u poredjenju sa Srbijom razlika ili i nema ili je mozda 10 posto.

Zadnji popravljao Uskebasi (29-07-2022 23:29:40)

H2N10EZL
Kucajte ovaj kod u kupovini H2n proizvoda i imate 10 posto popust.
I jos vam ja vratim 12 posto od kupovine, dakle 22 posto total popust.
20

119

Re: Uske 2000 sati za 2022.

ja sam cesto tu na granici srbija-bosna, pa mogu reci da je u bosni bolji standard, cak sam cuo da je u par profesija plata bolja nego u srbiji, a cene naravno manje, pogotovu ovo sto kazes za gorivo

00

120

Re: Uske 2000 sati za 2022.

S ovim sto Uske kaze slozio bih se vecim dijelom. On, kao i ja, zivi u bosanskoj Posavini, tako da se na dnevnoj bazi susrećemo sa situacijama gdje ljudi iz pograničnih mjesta iz HR idu u kupovinu u Bosnu, neki čak i rade u Bosni, a do ulaska Hrvatske u EU mnogo djecei iz Županje i okolnih mjesta je čak išlo i u školu u Brčko, gdje ja živim (ne znam kakva je sada situacija po tom pitanju). E sad Hrvatska je poprilično neravnomjerno razvijena, pa imamo izrazito razvijene dijelove kao što je Zagreb, Istra, Dalmacija i izrazito nerazvijene, kao što je Slavonija i veći dio istoka Hrvatske, za koje su pogranična mjesta u Bosni ono što je za nas iz Bosne Zagreb.

Međutim, u Bosni ima mjesta na istoku i jugu, gdje nema nikakve ekonomije i u kojima su ostali samo stari, a mislim da su ta mjesta ona sa kojima poistovjećuju čitavu Bosnu, što je pogrešno. Iako je ekonomija BiH po svim pokazateljima na začelju Evrope, ovdje dolazi mnogo kapitala na neke druge legalne, polulegalne i nelegalne načine. Pa tako mislim da u Bosni imate najveći broj ljudi koji odu na po 3-4 mjeseca u neku zapadnoevropsku zemlju, pa se onda vrate i troše taj novac u Bosni. Takođe, ovdje i dalje dobro funkcioniše siva ekonomija, ljudi rade neprijavljeni ili prijavljeni na minimalac, a veći dio plate dobiju na ruke i sl.

Da zaključim, država je u banani u svakom pogledu, ali običan narod ima taj preduzetnički duh koji se ne može slomiti, pa u globalu narod ne živi mnogo gore nego u HR, a o Srbiji da ne govorim, gdje sa izuzetkom Beograda i Novog Sada nemate neke veće razvijene cjeline.

Zadnji popravljao loldurrr (30-07-2022 23:20:02)

00

121

Re: Uske 2000 sati za 2022.

Znao sam često ići u Bosnu(sad su mi djeca mala pa nisam išao u zadnje vrijeme), pošto je vrlo blizu meni, i uvijek sam se super osjećao, odlični ljudi, srdačni, način života i nekakav standard vrlo blizu nas Slavonaca, nema neke razlike. Mi Hrvati se volimo nekako poistovjećivati sa Europom, ali realno daleko smo mi od Europe, prvenstveno što se tiče uređenja same zemlje, načina rada, same mogućnosti zapošljavanja, te samog napredovanja. U istoj situaciji što se tiče navedenih stvari se nalazimo svi na ovim prostorima, tako da Bosna nije izuzetak, iako su tamo vjerojatno napetosti još veće zbog igara koje igraju neki drugi igrači.

Ono što mogu reći, da sam upoznao dosta Bosanaca, i da sam se sa svima složio dobro ili jako dobro, nemam loših iskustava niti sa Srbima. Ali da smo među najopljačkanijim, najpokradenijim, najizmučenijim narodima- itekako jesmo, i to od koga? Nas samih..Hoće li se to ikad promijenit- ne znam, sve dok u svim ovim državama upravljaju zaista najgori od nas - teško.

Stoga, kako kažu, uzdati se use...
Poker je jedna vrsta "kartice izlaska iz zatvora", i uvijek sam govorio i govorit ću, unatoč varijanci pravednija od svega ostalog što ima.

Zadnji popravljao MelloB (31-07-2022 03:28:24)

00

122

Re: Uske 2000 sati za 2022.

Pozdrav, danas cu staviti 3 odlomka iz biografije u jedan ( Melo me zamilio da stavim dva pa da mu jos i vise pojacam  big_smile ),
pa cu staviti opet krajem mjeseca.

Nekako sve vise gubim entuzijazam za tim jer niko nista i ne komentarise oko toga, kako je bilo na pocetku.
Isto tako vec dugo nisam napisao neki post za unaprijed jer nemam inspiracije, imam ih spremljeno toliko da pokrijem period do nove godine a istom sam stigao do neke 2003 i mojih pocetaka na aparatima o cemu cu dosta pisati.
Mislim da ce definitivno biti materijala do kraja iduce godine kad cu 98 posto prestati updejtati blog, jer mislim da niko nema volje da cita o necijim dosadnim i suvoparnim rezultatima i statistikama, znam koliko je to meni glupo citati.

Postove cu svakako napisati kad budem imao inspiracije da to uradim a ne na silu, jer bi jako zelio da bude zanimljivo stivo i meni i drugima.

Ok, ide trostruki post pa se javim za koji dan s updejtom oko pokera.
Onaj s kilazom sam i prestao da spominjem, cisto da ga spomenem ovako da osjetim sramotu i griznju savjesti.

Sretno svima i nadam se da ce jos vise ljudi poceti pisati, sto se desava u poslednje vrijeme.

H2N10EZL
Kucajte ovaj kod u kupovini H2n proizvoda i imate 10 posto popust.
I jos vam ja vratim 12 posto od kupovine, dakle 22 posto total popust.
00

123

Re: Uske 2000 sati za 2022.

Cijeli taj period, koji je trajao godinama, ne pamtim ni po cemu lijepom.
Bilo je 7-8 mojih vrsnjaka u toj uskoj seoskoj ulicici ali svi smo dijelili razlicite interese.
Njih su zanimali traktori i usjevi, skupljanje sijena, fizicki rad i slicne stvari a ja sam imao posve druge interese.
Osim toga, osim tog vrsnjaka koji je ujedno bio i prvi komsija, s ostalima se nisam ni druzio osim kad bi isao na igraliste.
Uvijek je to bila ona djecija zloba, u smislu kako ce sad njih 5 da se udruzi pa da te nekako prevesla na bilo koji nacin a svi zajedno su imali IQ
manji nego sobna temperatura i padali razrede po par puta.

To su bila pitanja poput: ko je jaci Batman ili Superman, jeste gledali sinoc Dosjek 10 ( dosjei x ), sve moje jeseni 95e godine su bile lijepe jer je to doba kad se
kuva pekmez i pece rakija itd.

U skoli sam isao uvijek prvu smjenu, druga nije ni postojala u toj srednjoj skoli.
I to neko srednjoskolsko doba, koji mnogi pamte u najljepsim uspomenama, za mene je bilo nekako izrazito mucno.
Uglavnom, 85 posto nekih odlikasa kroz cijelu osnovnu ( za razliku od mene instant odlikasa ) koji su slijedili zelje roditelja da u toj maloj sredini nesto postanu.
Onih 15 posto koji su zalutali tu bili su nekako i oni s najvecom stopom tolerancije.
Ni u jednom trenutku se nije osjecao neki duh zajednistva da se pomogne nekom ko je losiji vec izrazito zelja da ga se ismije.

Vecina i muskih i zenskih nije oklijevala da ti spusti u nekom obicnom razgovoru, s pitanjem, a kad ces se ti vec jedanput presvuci isl, jer dolazis stalno
u istim hlacama ili majici ili patikama jer ofc nemas da kupis druge.
Nisam se svadjao ni s kim, ali sama ta atmosfera i u skoli i okolini ali i kod kuce naravno, tjerala me da se sve vise i vise povlacim u sebe.
A i u neke svoje zamisljene i idealne svjetove.

Nevjerovatno je koliko mi na neki bizaran nacin nedostaje taj stari Ja.
Puno je to dublja emocija od pukog osjecaja samosazaljenja.
Pocnes se vezivati za onaj dio sebe koji te najvise boli zato sto prosto osjecas da si to ti i nikako drugacije.
Moja samoca i povucenost kao da me hranila.

Ostatak te 96e i cijela 97a, nema se tu previse sta reci.

Stvari su postajale sve losije u kuci, otac je, kao i vecinu zivota, cim se pojavi neki problem bjezao od kuce.
Gotovo po pravilu je to redovno bilo kad je neki praznik pa ga moras proslaviti, Bozic, Uskrs, Slava...
Za to je trebalo novca koji nismo imali, pa bi odlazio, dolazio uz izvinjenja za neko vrijeme.

Najteze u svemu tome je bilo majci koja je uvijek morala da stoji izmedju njega i djeda, dva nepomirljiva karaktera.

U cijeloj toj situaciji, ona je cijelo ljeto po vrucinama od 38 stepeni isla kopati kukuruze lokalnim gazdama za dnevnicu od 10 DEM, i te i iduce godine ali i one posle nje i tako redom.
Ja sam vec imao 16 godina i trebao sam kao odavno poceti izlaziti s drustvom, kojega nisam ni imao, pa mi je mnogo puta odvajala po par maraka od tako zaradjenog novca da izadjem u grad.
Uvijek je bila neka rupa negdje, u patikama, majici, bila me sramota da idem bilo gdje i plasio sam se ismjevanja pa bi i takve noci proveo u nekim setnjama po pustim ulicama a tih par
maraka bi nekad izgubio na poker aparatima a nekad bi ih vracao, kad je razum, koji je govorio kako je ona zaradila te pare, pobjedjivao ovisnost.
A i da i ja nju iznenadim barem necim.

Jedina osoba u mom zivotu koja je uvijek bila pored mene, od pocetka pa sve dosada i ona je od mene zasluzila sve najbolje u zivotu.

Vise od svega sam ceznuo za nekim dobrim patikama ali jos vise od tog da imam televizor, bilo kakav.
Toliko sam volio sve sportove, ali nisam ih imao prilike gledati.
Gotovo niko, mislim da je samo taj prvi komsija imao neki prastari crno bijeli tv, nije imao u ulici tv.

Recimo da je tako prosla cijela 96a.

Nastavak uskoro.




Pocela je 97a recimo, kazem recimo jer sam vec okvirno u prethodnom postu ubacio neke dogadjaje iz nje.
U skoli sam nastavio sa super ocjenama jer nije bilo nikakvih sporednih dogadjaja koji bi me odvlacili.
Bez pokera, tv, s ogromnim viskom vremena nista drugo posebno nisam ni mogao da radim osim da ucim.

Matematiku sam i dalje prepisivao dovoljno za 2-3, i svi profesori su se cudom cudili kako je moguce da ovamo pola knjige mogu izdeklamovati kao pjesmicu a s matematikom tako.
I tu sam dosta dobro runovao jer je profesor bio lik koji je bio iskljucivo zainteresovan da sa svojim fotoaparatom slika razrede da zaradi koju marku.
Lik koji je zavrsio bravara i onda sebi odsjekao prste na nekoj masini, pa se zainatio i otisao i zavrsio matematiku.
Ajde recimo da je i to korisna prica za nas, sta se sve moze kad se hoce.
Jer da je bila druga profesorica ko zna kako bi ta prica isla, tj isla bi jako lose.

Uglavnom, da skratim, uspio sam tu prvu srednjoskolsku godinu da zavrsim odlicnim.

Nekako je najgori bio ljetnji raspust.
Uzasna dosada, citao sam sve sto bi uspio da nadjem da ubijem dosadu.
Iz lokalne biblioteke su ljudi pokrali odavno sve sto je valjalo a ostalo sam citao i po 7-8 sati dnevno.
O svemu i svacemuu.
Kad bi cuo da neko ima bilo kakvu knjigu u okruzenju odmah bi isao da ga molim da mi je posudi.
Pa makar to bio i set knjiga o Tarzanu.
I dalje sam budan sanjao televizor, nekad odigravao na poker aparatima par maraka i dani su se sumorno vukli.


Toliko sumorno da sve ove godine poslije nikad na njih i nisam pomislio, nikakav dogadjaj ( evo tek sad ovo pisanje me vraca u te dane ) me nije naveo da sa sjetom ili ceznjom za onim sta je proslo
i na jedan trenutak pomislim na njih.
Kao da su se desili nekom drugom a ne meni.
I bilo je tako davno da se covjek zapita da li se to stvarno desili tebi ili je samo odlomak iz neke od knjiga koje si nekad procitao.

U Avgustu 97e umro je moj djed.
To me rastuzilo bas bas puno.
Za tih godinu i po dosta sam se zblizio s njim i volio sam slusati njegove price.
Za svakog zivog je imao neki nadimak, nikad ni prije ni kasnije nisam upoznao nekog ko je toliko volio da ljudima daje nadimke.
Pulija, Kokosar, Ronac, Grboribarka ( stara komsinica koja je imala 80+ i odavno se pogrbila a u mladosti je hvatala ribu s onom kotaricom ), komsija Mihajlo je bio Mihail Gorbacov ( koji je ludio na to ),
nisu ni djeca bila postedjena toga, mali sinovi gore spomenutog Kokosara su ga pitali hoce tako zvati i njih a on im je odg da su premladi da bi bili kokosari i da su sad pilicari, pa ce tek kasnije
da postanu kokosari, kad porastu.
Cijela opstina a i sire je bila obiljezena njegovim nadimcima, moj otac je imao nadimak Mafijas, majka majstorica a tetka inzenjer ( jer je zavrsila srednju skolu nekako ).
Ali generalno mu to niko nije uzimao za zlo i svi su ga nekako voljeli.
Eto, zelio sam i ovoga da se sjetim, jer je vec proslo 25godina od kako ga nema, pa da ne zaboravim.

Recimo da je tako zavrsila i ta 97a, sve jednolicno i sumorno.
Prvo polugodiste sam opet bio odlican i pocela je vec i 98a, ni po cemu posebna.

Nastavljam s tim u iducem postu.


U tom periodu sam otkrio moju veliku strast prema malom fudbalu ( a kasnije futsalu ) kad se jos 97e u prvom mjesecu odrzavao lokalni turnir koji je specifican po tome sto se igra tri dana i tri noci bez prestanka.
Nisam spavao 5 sati za te tri noci.
A posebno sam bio bukvalno opcinjen pobjednickom ekipom koja je pregazila konkurenciju i 97 i 98e.
I danas nakon 25 godina nekad ukucam ta imena u google ne bi li naisao na neki text o njima.

Te 98e sam najvise zelio tv, kao nikad u zivotu.
Blizilo se SP 98 u Francuskoj, gledao sam kod komsije neke kvalifikacione utakmice, to je bila nevjerovatna opsjednutost.

Bukvalno mi navru suze na oci kad se sjetim koliko sam puta pitao majku da li cemo uspjeti da do sredine godine ustedimo da kupimo bilo kakav tv.
Koliko sam joj samo puta reako, pocinje za jos samo 152 dana, pa za 151...

Moje molitve su bile uslisene vec u drugom mjesecu te godine.

Kad je komsija iz ulice rekao da nekom njegovom treba krompir a on bi dao neki prastari crno bijeli portable televizor.
Majka je odvadila par vreca krompira i uspjeli smo da ga dobijemo.
Niko na svijetu nije bio sretniji od mene.
Ali se onda pojavio problem antene.
Naime bilo je jako tesko naci antenu s kojom se moglo nesto hvatati.
Bila je neka kucna antena s kojom smo mogli hvatati samo HRT 2.
HRT 3 gdje je bio sav sport tada je slika uzasno snjezila i hucala.

Koliko sam samo sati proveo na HRT 3 pokusavajuci da u snjeznoj slici uocim rukometnu ili vaterpolo loptu.

Sa samo jednim programom ipak sam bio presretan, gledali smo inserte iz filmova koji se tek trebaju prikazati, pazljivo sam biljezio vremena i s velikim uzbudjenjem cekao.
Nakon 6 godina bez tv.

Kad pogledam sve to iz danasnje perspektive gdje imas plazme preko pola zida i 500 programa i onda prelistas sve i konstatujes da nema nista, uvijek se sjetim one predivne
filozofske izreke od Schopenhauera da nas svako ogranicenje vodi ka sreci.

Gledao sam sve.

Tu je opet postojao jos jedan problem sto se nije moglo gledati u nekom periodu od 17h do 22h.
Svi smo tu imali monofaznu struju valjda, pa u tom udarnom terminu cim bi vise ljudi popalilo televizore i bojlere ( mi nismo imali bojler ) televizor bi se skoro gasio a sijalica svijetlila
snagom male svijece.
Najveci strah mi je bio da ce ta starudija da crkne od tog, posebno kad bi se soba skoro zamracila a slika na ekranu se svela na jednu tacku pa se onda postepeno vracala.

Neko nam je sugerisao da se taj problem resava s nekim stabilizatorom struje ( nikad se nisam kuzio u struju ) sto je bio neki uredjaj tezak 5-6 kilograma koji je radio na obicni prekidac i to resavao.

Prvenstvo se blizilo a ja sam i dalje sanjao a anteni.
Negdje mjesec dana prije pocetka smo nasli ok krovnu antenu.

Hvatala je 7-8 programa s dobrom slikom, a najsretniji sam bio sto je uhvacena i HRT 3 gdje se samo vrtio sport.

Ja sam 10 godina poslije tog prvenstva znao ko je dao svaki gol u svim utakmicama i u kojoj minuti.
Bukvalno.
I sad da me neko pita rezultat svake utakmice od tih 64 znao bi sigurno.

Danas se jedino mogu sjetiti finala ostalih prvenstava posle 2006e.

Vremenom sam posve izgubio interesovanje za sve to, osim futsala koji je jedini sport koji toliko volim da bi se odvezao 500km da pogledam neku top tekmu.

Nastavljamo smile

H2N10EZL
Kucajte ovaj kod u kupovini H2n proizvoda i imate 10 posto popust.
I jos vam ja vratim 12 posto od kupovine, dakle 22 posto total popust.
30

Re: Uske 2000 sati za 2022.

Uskebasi napisao:

mali sinovi gore spomenutog Kokosara su ga pitali hoce tako zvati i njih a on im je odg da su premladi da bi bili kokosari i da su sad pilicari, pa ce tek kasnije
da postanu kokosari, kad porastu.

big_smile  big_smile   big_smile

00

125

Re: Uske 2000 sati za 2022.

Uskebasi napisao:

Ja sam 10 godina poslije tog prvenstva znao ko je dao svaki gol u svim utakmicama i u kojoj minuti.
Bukvalno.
I sad da me neko pita rezultat svake utakmice od tih 64 znao bi sigurno.

Eh, SP98, dani ponosa i slave tu kod nas. smile Ja pamtim sve utakmice Hrvatske, tko je dao golove za nas i kojim redoslijedom, ali baš minute ne znam. big_smile Od protivničkih pogodaka pamtim samo jedno ime - Thuram dva gola u polufinalu - jedina dva koja je dao za reprezentaciju ikad, možda čak i za klubove. lol Plakao sam nakon te utakmice dobrih sat vremena bez prestanka. Doduše, plakao sam i kao odrastao čovjek 2018. nakon finala, isto protiv Francuza (btw. ti Francuzi su nam crna mačka u svim sportovima). Žena i svi u društvu su ok raspoloženja i tješe me: "Hej, pa drugi smo na svijetu!", a meni se samo vrti misao da se ovakva prilika vjerojatno nikada neće ponoviti, za naših života sigurno ne, i kako smo bili blizu... Možda je u pravu moj stari kada kaže da je puno bolje biti treći nego drugi jer treći ode s prvenstva s osmjehom, a drugi s gorčinom. Jest da si nakon nekog vremena sretan što si bio drugi, ali taj gorak okus izgubljenog finala nekako ostaje.

A kad sam već kod izgubljenih finala, preporučam svakome da na YouTube-u pogleda dokumentarac "Goranov wimbledon". wink

10