26

Re: Koliko bi betali?

Rear_Admiral napisao:
stu napisao:

ovo se moze matematicki rijesiti. koristi se funkcija korisnosti U(x) i Kellyjev kriterij, za nase potrebe funkcija prirodnog logaritma, odnosno U(x)=lnx jako dobro radi posao.

x je iznos koji zelimo betati. ako uzmemo da je y nas pocetni bankroll, u igri u kojoj imamo 60% equityja to znaci da cemo u 60% slucajeva imati novi bankroll y+x, a u 40% slucajeva y-x. zelimo maksimizirati nasu korisnost, odnosno maksimizirati funkciju E[U(x)] = 0.6*(ln(y+x)) + 0.4*(ln(y-x)), to radimo tako da prvu derivaciju izjednacimo s nulom, pa dobijemo:

0.6/(y+x) - 0.4(y-x) = 0, iz cega se u par koraka dobije x=0.2y, odnosno rjesenje pod (a) je 20% rolla.

opcenito, u igri u kojoj imamo z*100% prednosti pred protivnikom dobije se x=z*y.

pod (b) imamo 70-30=40% prednosti, a pod (c) 80-20=60% prednosti, pa su optimalna rjesenja:

(a) 20%
(b) 40%
(c) 60%

za ovo je koristena literatura "mathematics of poker" od billa chena i jerroda ankenmana

Nisam baš do kraja siguran u to, ali toliko sam ja mislio betati.
Naravno da ne bi tolko betao da od toga živim i da se bavim pokerom.
Btw. 80% su jako dobri oddovi. možda bi čak i više od 60%

tu nemas sta biti siguran ili nesiguran, matematika ne laze. kad se uzme obzir koliki edge imas i koliki je rizik od bankrota, 20%, 40% i 60% su optimalne velicine rolla koje bi trebao uloziti na takav bet. jedino ako vam se jebe za rizik od bankrota i ako vam roll ne znaci nista, onda moze i 100% rolla u sva tri slucaja.

edit: podrazumijeva se, ako imamo roll od 1000$ i ako imamo 60% equityja, betat cemo 20% rolla odnosno 200$, medjutim ako idemo ponovo igrati tu igru, onda cemo betati 20% od novog rolla, znaci 160$ ako smo izgubili (novi roll je 800$), a 240$ ako smo dobili (novi roll je 1200$)

Zadnji popravljao stu (11-05-2011 00:13:39)

Small stakes poker is like your birthday: everyone calls you, which is supposed to be nice, but it ends up getting annoying.
00

Re: Koliko bi betali?

Zguro bi cijeli roll u sva 3 slučaja

00

28

Re: Koliko bi betali?

niveaformen napisao:

Zguro bi cijeli roll u sva 3 slučaja

:heart

|^^^^^^^^^^^ | |
|    JackDaniel's     | |"|\,_____
|_..._...___===|=||_|__|.., ]
(@)'(@)"""*| (@)(@)*****(@)
00

Re: Koliko bi betali?

stu napisao:

tu nemas sta biti siguran ili nesiguran, matematika ne laze. kad se uzme obzir koliki edge imas i koliki je rizik od bankrota, 20%, 40% i 60% su optimalne velicine rolla koje bi trebao uloziti na takav bet. jedino ako vam se jebe za rizik od bankrota i ako vam roll ne znaci nista, onda moze i 100% rolla u sva tri slucaja.

edit: podrazumijeva se, ako imamo roll od 1000$ i ako imamo 60% equityja, betat cemo 20% rolla odnosno 200$, medjutim ako idemo ponovo igrati tu igru, onda cemo betati 20% od novog rolla, znaci 160$ ako smo izgubili (novi roll je 800$), a 240$ ako smo dobili (novi roll je 1200$)

Da, ali gledajući zasebno, samo jedan slučaj, sve ovisi o tome koliko je tko sklon riziku. nema matematički točnog odgovora.

Mu-mu mu mu mu mu mu!
00

Re: Koliko bi betali?

Ako bi mogao opet bankroll uplatiti, 20/60/100. Ako se radi o  profi BR, onda C najvise 25.

Zadnji popravljao lovac forex (11-05-2011 01:09:27)

00

Re: Koliko bi betali?

niveaformen napisao:

Zguro bi cijeli roll u sva 3 slučaja

haha, sad kad malo bolje razmislim..

a) 50%
b) 100%
c) 100%

NIVEA <3

brm nits FUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU

Tko se moli i vjeruje u Isusa Krista, Isus će ga dočekati na času njegove smrti
00

Re: Koliko bi betali?

Rear_Admiral napisao:

Da, ali gledajući zasebno, samo jedan slučaj, sve ovisi o tome koliko je tko sklon riziku. nema matematički točnog odgovora.

+1

"Dikod uđe, dikod ne uđe" - Mate Baturina
00

33

Re: Koliko bi betali?

Rear_Admiral napisao:
stu napisao:

tu nemas sta biti siguran ili nesiguran, matematika ne laze. kad se uzme obzir koliki edge imas i koliki je rizik od bankrota, 20%, 40% i 60% su optimalne velicine rolla koje bi trebao uloziti na takav bet. jedino ako vam se jebe za rizik od bankrota i ako vam roll ne znaci nista, onda moze i 100% rolla u sva tri slucaja.

edit: podrazumijeva se, ako imamo roll od 1000$ i ako imamo 60% equityja, betat cemo 20% rolla odnosno 200$, medjutim ako idemo ponovo igrati tu igru, onda cemo betati 20% od novog rolla, znaci 160$ ako smo izgubili (novi roll je 800$), a 240$ ako smo dobili (novi roll je 1200$)

Da, ali gledajući zasebno, samo jedan slučaj, sve ovisi o tome koliko je tko sklon riziku. nema matematički točnog odgovora.

ako mi netko ovog casa moze garantirati npr. 1000 takvih igara u nizu (recimo ovih pod (a) gdje imam 60% sanse da dobijem), ja cu odigrati svih 1000 i to na nacin da cu svaki puta uloziti 20% rolla, bez ikakvog straha od bankrota, a inace nisam nesto previse sklon riziku. toliko je jaka matematika u ovom slucaju.

evo simulirao sam u jednom programu prilicno velik broj ovakvih pokusa. u svakom pokusu sam krenuo sa 1000$, odigrao igru 1000 puta i svaki put ulozio 20% rolla na 60% sanse za pobjedu. u tocno 0.1% slucajeva sam zavrsio pokus sa manje od 1000$, i to je bilo oko 870$. u 5% slucajeva sam u nekim trenucima pao cak ispod 50$, medjutim igra je toliko povoljna da sam cak i tad pokus zavrsio u ogromnom plusu. ljudi najcesce ne razumiju koliki edge imaju u ovakvim igrama.

u 99% slucajeva pokus sam zavrsio sa vise od 1M$ (cifre su cak i puno bolesnije, ovo sam stavio kao ogranicenje).

jedino ako bi me netko pokusao zajebati, pa da doceka prvi moment kad padnem na recimo 50$ i kaze mi "igra je gotova".. ali s obzirom da raspravljamo o hipotetskom problemu koji nam se ionako nece dogoditi, o tako necemu je glupo i razmisljati.

Small stakes poker is like your birthday: everyone calls you, which is supposed to be nice, but it ends up getting annoying.
00

34

Re: Koliko bi betali?

stu napisao:

evo simulirao sam u jednom programu prilicno velik broj ovakvih pokusa. u svakom pokusu sam krenuo sa 1000$, odigrao igru 1000 puta i svaki put ulozio 20% rolla na 60% sanse za pobjedu

Nisam bas pratio temu, ali mislim da je ovdje greska, tj. da mi necemo odigrati igru 1000 puta nego samo jednom. I bas u tome je fora sa variancom. Ili sam ja krivo razumio?

00

Re: Koliko bi betali?

Da li ima granice ta formula? npr. Odds od 98% mi ne zvuci logicno da betamo 96% rolla jer kad spusimo, prevelik je gubitak da bi se lako vratili.

Mu-mu mu mu mu mu mu!
00

36

Re: Koliko bi betali?

Tilt napisao:
stu napisao:

evo simulirao sam u jednom programu prilicno velik broj ovakvih pokusa. u svakom pokusu sam krenuo sa 1000$, odigrao igru 1000 puta i svaki put ulozio 20% rolla na 60% sanse za pobjedu

Nisam bas pratio temu, ali mislim da je ovdje greska, tj. da mi necemo odigrati igru 1000 puta nego samo jednom. I bas u tome je fora sa variancom. Ili sam ja krivo razumio?

a u tom grmu lezi zec..  lol jbg, onda je ovo prava tema za onog forumasa cija je postapalica "ili jesi ili nisi"

Small stakes poker is like your birthday: everyone calls you, which is supposed to be nice, but it ends up getting annoying.
00

Re: Koliko bi betali?

Tilt napisao:
stu napisao:

evo simulirao sam u jednom programu prilicno velik broj ovakvih pokusa. u svakom pokusu sam krenuo sa 1000$, odigrao igru 1000 puta i svaki put ulozio 20% rolla na 60% sanse za pobjedu

Nisam bas pratio temu, ali mislim da je ovdje greska, tj. da mi necemo odigrati igru 1000 puta nego samo jednom. I bas u tome je fora sa variancom. Ili sam ja krivo razumio?

On je samo objasnjavao kad bi se formula koju je naveo mogla primjeniti. Za ovaj primjer ne vrijedi.

Mu-mu mu mu mu mu mu!
00

38

Re: Koliko bi betali?

easy call... smile

a) 70% rolla
b) 80% rolla
c) 100% rolla

A svako gubi bar ponekad, ali nikad Boža zvani Pub

39

Re: Koliko bi betali?

Rear_Admiral napisao:

Da li ima granice ta formula? npr. Odds od 98% mi ne zvuci logicno da betamo 96% rolla jer kad spusimo, prevelik je gubitak da bi se lako vratili.

ustvari krivo sam shvatio cijelu pricu, tilt me prosvjetlio. ali da se formula koju spominjem moze primijeniti, moze smile sad bas za diplomski pisem neke bolesnoce vezane za bankroll management, pa sam neki dan bas citao ovo, zato mi je svjeze hehe. al vjerojatno necu ovu formulu uvrstiti u rad, nije bas da je primijenjiva u samom pokeru.

ali sto se tice tvog pitanja, evo ugrubo idemo ovako korak po korak, i to nekakvim najlosijim scenarijem:

imas 1000$ i 98% equityja, ulozis 960$ i izgubis.
sad imas 40$, betas 38.40$ i dobijes.
sad imas 78.40$, betas 75.26$ i dobijes.
zatim imas 153.66$, betas 147.51$ i dobijes.
vec imas 301.17$.. betas 289.12$ i ajmo rec da sad izgubis i padnes na samo 12.05$
iducih 20 puta dobijes i vec se dignes na nevjerojatnih 8M$  lol
zatim opet izgubis i padnes na 320k$ itd...

cak i da prva dva puta za redom izgubis (za sto je sansa 0.04%) i padnes na mizernih 1.60$, dovoljno je da 50 puta zaredom dobijes i da se popnes na 15-znamenkastu cifru, ne znam ni kako bih procitao taj broj  big_smile  uglavnom, takva igra je bolesno dobra, i dok god postoji garancija da mozes neograniceno igrati takvu igru, trebas ulagati 96% rolla.

ja bih radije da mi netko da 10 centi za igranje igre u kojoj imam 98% equityja, nego da imam 10M$ s kojima bih morao igrati igru sa npr 60% equityja. toliko je to bolesno

Small stakes poker is like your birthday: everyone calls you, which is supposed to be nice, but it ends up getting annoying.
00

Re: Koliko bi betali?

butko napisao:

100% na B i C obv

+1

Pravi šubara lovac voli lov, žene i novac.
Roba, moderator ti je sramota.
00

Re: Koliko bi betali?

stu napisao:

ja bih radije da mi netko da 10 centi za igranje igre u kojoj imam 98% equityja, nego da imam 10M$ s kojima bih morao igrati igru sa npr 60% equityja. toliko je to bolesno

http://thehumanscorch.files.wordpress.com/2011/02/1243271414_black_guy_laughing.gif

"Dikod uđe, dikod ne uđe" - Mate Baturina
00

Re: Koliko bi betali?

Mislim da pitanje nebi bilo toliko zanimljivo da možeš to napraviti više od jednom.

00

43

Re: Koliko bi betali?

Da, pitanje je postavljeno da samo jednom dobiješ takvu priliku.

00

Re: Koliko bi betali?

50%
60%
75%

"...Are you gonna bark all day, little doggy, or are you gonna bite?..."
00

Re: Koliko bi betali?

stu napisao:

sad bas za diplomski pisem neke bolesnoce vezane za bankroll management

malo off al me zanima sto tocno pises vezano uz brm, mislim da bas nema neke velike filozofije tu ili pises gledano s matematicke strane?

00

Re: Koliko bi betali?

1) 0%
2) 0%
3) s obzirom da mi je tih 80% ravno feelingu kad vidim AA na BTN-u, UTG je otvorio 4x, MP call-a, CO 3bet i sad sam ja na redu, mislim da bih rirejzo all in do 100%

Nowdays, at financial crisis, I dont give people to much kredit for second and third barrel!
00

Re: Koliko bi betali?

Da, mene isto zanima. Ja trebam rijesiti zavrsni rad, pa sam cak razmisljao da spojim nesto s pokerom, ali mi nista ne pada na pamet. Na ekonomiji sam.

Mu-mu mu mu mu mu mu!
00

Re: Koliko bi betali?

Iako sam i ja se posluzio racunicom kao i stu i zato sam stavio one %, kad vidim ovo da je to one time chance, bilo bi ovako:

a) 15%
b) 30%
c) 100%

00

49

Re: Koliko bi betali?

Andre_787 napisao:
stu napisao:

sad bas za diplomski pisem neke bolesnoce vezane za bankroll management

malo off al me zanima sto tocno pises vezano uz brm, mislim da bas nema neke velike filozofije tu ili pises gledano s matematicke strane?

pa ustvari tocno to, vecina stvari u diplomskom ce biti pokerasima ili poznata ili nepoznata- al ne previse korisna, jako malo toga ce biti sto ce nama koji se bavimo pokerom biti od neke velike koristi. naglasak je bas na matematickom pristupu. dam ruku u vatru da nosebleederi vecinom ili uopce ne znaju te stvari, dakle nisu nuzne, ali sigurno je da ne mogu odmoci smile

sto se tice brm-a, najvise naglaska ce biti na funkciji rizika od bankrota, znaci doci cu do formule u koju ce trebati uvrstiti jedan parametar i svoj pocetni bankroll i dobijes koliki ti je rizik da bankrotiras s obzirom na to s koliko para krenes igrati, npr 15% ili 3% itd. i to je izvuceno iz "mathematics of poker" knjige.

svatko ce si moci na osnovu svojih podataka (bilo bi dobro imati sto vise podataka) doci do neke prosjecne vrijednosti winratea u recimo BB/100 ruku i nekakve procjene varijance i onda se to uvrsti u formulu i dobijes taj rizik.

ponavljam, dovoljno je da se igraci drze osnovnih BRM pravila, ovo je ajmo rec nesto "za one koji zele znati vise", nije tolko potrebno al je zgodno i dobro ce mi se uklopiti u diplomski.

sto se tice pocetnog pitanja kojeg je roba postavio, sad kad kuzim da se radi samo o jednom betanju, za (a) bih ulozio 1BI limita kojeg trenutno igram, za (b) 2BI, za (c) 2.5BI

Small stakes poker is like your birthday: everyone calls you, which is supposed to be nice, but it ends up getting annoying.
00

Re: Koliko bi betali?

Pola pota.

00